Özel Kreş, Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Klüpleri


Soru 1: Kreş ve Gündüz Bakımevi Nedir?

Kreşler; 0-24 aylık çocuklara hizmet veren kuruluşlardır.  Gündüz Bakımevleri; 25-66 aylık çocuklara hizmet veren kuruluşlardır.  Kreş ve Gündüz Bakımevleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılırlar.

Soru 2: Çocuk Kulübü Nedir?

İlkokul ve ortaokul eğitimlerine devam eden çocukların eğitim saatleri dışındaki zamanlarda eğitimlerinin ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi için faaliyet gösteren kurumlardır. Çocuk kulüplerinde, çocukların derslerini çalışmalarına, ödevlerini yapmalarına yardımcı olunur; ilgi ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenir.

Soru 3: Ücretiz Kreş Yardımı Nedir, Kimler Yararlanabilir?

Bakanlığımızca özel kreş ve gündüz bakımevinden yararlanacak çocuklar için herhangi bir <em>parasal destek</em> ödemesi bulunmamakla birlikte Özel kreş ve gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinde yüzde üç oranında ücretsiz bakım yardımı bulunmaktadır. Bu yardımdan öncelikli olarak ekonomik durumlarına bakılmaksızın; şehit ve gazi çocukları, Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda korunma altında bulunan çocuklar, cezaevlerinde hükümlü ve tutuklu olan anneleri ile birlikte kalan çocuklar, ekonomik gücü yeterli olmayan ailelerin çocukları ile ekonomik güçlük içindeki anne veya babası vefat etmiş çocuklar, tek ebeveyni ile yaşayan çocuklar, engelli ebeveyni olan çocuklar, kadın konukevinde bulunan veya ayrılan kadınların çocukları yararlanabilmektedir. Konu ile ilgili bağlı bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvurulması ve başvuranın durumunun İl Müdürlüğünce değerlendirilmesi gerekmektedir.

Soru 4: Ücretiz Kreş Yardımından Nasıl Faydalanabilirim?

İllerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. İl Müdürlüğü, ücretsiz kontenjanları sosyal çalışma görevlisi tarafından düzenlenecek sosyal inceleme raporuna göre değerlendirir. İl Müdürlüğü tarafından uygun görülen çocuklar, ücretsiz olarak kuruluşlara yerleştirilir.

Soru 5: Özel kreş ve gündüz bakımevi / çocuk kulübü açmak için nereye başvuruda bulunabilirim?

Özel kreş ve gündüz bakımevi / çocuk kulübü açmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.