Başkan
Hasan Basri ALAGÖZ

Strateji Geliştirme Başkan V.

 

1986 yılında Konya’da doğan Hasan Basri ALAGÖZ, 2009 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Kısa bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, 2009 yılında Hazine Müsteşarlığı’nda Hazine Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı.

Üç yılı aşkın bir süre boyunca Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nde küresel ekonomik gelişmelerin izlenmesi ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulundu. 2014 yılında, “Avrupa Borç Krizi: Sebepler, Çözüme Yönelik Adımlar ve Politika Önerileri” başlıklı uzmanlık tezini vererek, Hazine Uzmanı olarak atandı.

2014-2018 yılları arasında, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde finansal düzenlemeler, büyüme çerçevesi ve istihdam konularında G20 bünyesinde oluşturulan çalışma gruplarında görev aldı.

Türkiye’nin G20 2015 Dönem Başkanlığı’nda, ülkemizin politika önceliklerinin belirlenmesinden G20 Antalya Zirvesi’ne ulaşan süreçteki çalışmalara aktif katkı sağladı.

2018-2021 yılları arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.

9 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2021/25 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı görevine atandı.

73 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yeniden teşkilatlandırılmasının ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı olarak görevlendirildi.

Çok iyi derecede İngilizce bilen ALAGÖZ, evli ve 2 çocuk babasıdır.