…
21 Mart 2024, Perşembe Tokat/Türkiye

İl Müdürümüz Kıymet BOZTAŞ’ın 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajı


İl Müdürümüz Kıymet BOZTAŞ, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
“21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü” bu alandaki, çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onlar merhamet duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık, bencillik gibi davranışları olmayan, karşılıksız seven ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlıdır. Çünkü down sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size gerçekten sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel bir şey olduğunu hatırlatırlar.
Down Sendromunun genetik bir farklılık olduğunu ifade eden BOZTAŞ, “Bu sendromu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur, tek yol eğitimdir. Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da kendi içlerinde farklı zekâ seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada en önemli nokta, çocuğun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için vaktinde sağlanan doğru destektir. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi ve oyun gruplarıyla çocuğun gelişiminin en erken yaştan itibaren desteklenmesi çok önemlidir. Bu imkânlar sağlandıkça Down sendromlu kişiler de toplumda başarılı olabilmektedir.
Bu anlamda 21 Mart Down Sendromu Günü’nün toplumsal farkındalığımıza katkıda bulunmasını diliyor, +1 kromozomlarıyla dünyamıza farklılık katan Down sendromlu bütün kardeşlerimizin gününü kutluyorum.
Kıymet BOZTAŞ/İl Müdürü