…
…
…
…
…
…
…
01 Temmuz 2022, Cuma MALATYA,BATTALGAZİ

30 HAZİRAN KORUYUCU AİLE GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI


30 Haziran Koruyucu Aile Günü kapsamında İl Müdürlüğümüz, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Farkındalık Yürüyüşü, Konser Etkinliği ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz, Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğimizin organizasyonu ile düzenlenen etkinlik ilk olarak Malatya Valiliği önünden Millet Bahçesine kadar farkındalık kortej yürüyüşü devamında koruyucu ailelerimizin ve çocukların katılımı ile orta oyunu, çocuklar için yüz boyama ve konser etkinliği düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe Malatya Valisi Hulusi Şahin ve eşi Ebru Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  İnönü Üniversitesi  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Müdür Yardımcımız Cevdet Tatar, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Zafer, Türkiye Harp Malulü Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı İsmail Ayvalı, Muharip Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Cengiz ile siyasi parti temsilcileri ile İl Müdürlüğümüz himayesinde bulunun çocuklar ve koruyucu aileleri katıldı.

MÜDÜR TATAR, ÇOCUKLAR AİLE ORTAMINDA DAHA SAĞLIKLI YETİŞİR

Yürüyüş sonrası programın açılış konuşmasını İl Müdür Yardımcımız Cevdet Tatar gerçekleştirdi. Konuşmasında ilimizde 41 Koruyucu aile olduğunu belirten İl Müdür Yardımcımız Cevdet Tatar, “Bu örnek ailelerimize yeni aileleri de katarak bu geniş ailemizi genişleterek yolumuza devam edeceğiz. Devlet koruması altında bulunan çocuklarımızın her türlü yaşam standartları yüksek olsa da aile sevgisinden yoksun olarak yetişen çocuklarımızın hayata tutunma noktasında bir tarafı eksik kalıyor ama aile sevgisi ve şefkati ile büyümüş devletine ve milletine iyi bir vatandaş olarak yetiştirilen her çocuğumuz aile ortamında daha sağlıklı yetişmiş oluyor. Bu anlamda Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu farkındalığı en üst seviyede oluşturmak için vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür eder ve saygılarımı sunarım” diye konuştu.

 BAŞKAN GÜRKAN KORUYUCU AİLE OLGUSU ÇOK ÖNEMLİ BİR HADİSEDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Koruyucu aile olgusu çok önemli bir hadisedir. Bu anlamda geçtiğimiz yıldan itibaren koruyucu aile teşviki için Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi değerli Hanımefendi Emine Hanım’ın tarafından da koruyucu ailenin teşviki için 30 Haziran Koruyucu Aile Günü olarak ilan edildi. Bizlerde Malatya’da bu çerçevede sabah Valimiz ve değerli Hanımefendi eşi ile birlikte koruyucu ailelerimiz için bir sabah kahvaltısı programı gerçekleştirdik. Burada 41 koruyucu ailemizin yanında bulunan 46 çocuğumuzla birlikte olduk ve ailelerimize teşekkür ettik. Tabii netice itibariyle Türkiye genelinde 8 bin 150 koruyucu ailenin olduğu istatistiksel verilerde mevcut. Malatya’da da bunun teşvik edilerek koruyucu aile sayısının artırılması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Ayrıca korunmaya muhtaç olan çocuklarımızın sayısının da az olması da bizim çok önemli olup Malatya açısından da iyi bir değerdir. Malatya’mızda 41 koruyucu ailemizin olması 46 çocuğumuzun bu aileler yanında eğitim, öğretim açısından bizler için önemlidir. Bu anlamda koruyucu ailelerimizin sevgi ve muhabbet dolu oldukları ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklarımı yanlarına aldıkları için teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 

VALİ ŞAHİN ŞEFKATLİ AİLELER ARIYORUZ

Daha sonra konuşan Vali Hulusi Şahin ise “Bir toplumun medeniyet seviyesi dezavantajlı mensuplarına vermiş olduğu değerle ölçülür. Dolayısı ile engellisinden yaşlısına, yardıma muhtacına ne kadar destek olursa bir toplum o kadar medenidir. Hele ki konu çocuklar olduğunda bizim medeniyetimizin de çocuklarımıza göstermiş olduğu büyük hassasiyeti unutmayalım. Bizim dinimiz yetim ve öksüz hakkını her şeyden önde tutar. Bu hususta yetime ve öksüze sahip çıkana da çok yüksek bir değer toplumumuz tarafından atfedilir. Bugün de 30 Haziran itibariyle Koruyucu Aile Günü’nü hep birlikte bütün Türkiye’de kutluyuz ve toplumumuz da burada bir çağrıda bulunuyoruz. Bir şekilde anne ve babasının desteğinden, korumasında ve şefkatinden uzak kalmak zorunda kalmış çocuklarımız var. Bizim hedefimiz; Devletimizin koruması altında olan ve ailesinin desteğinden ve korumasından bir sebeple uzak kalmak zorunda kalan evlatlarımıza devletimizin verdiği pek çok şey var ama veremediği bir tek şey var o da şefkattir. O şefkat duygusunu çocuklarımıza verebilecek, onlara sıcak bir yuva, anne ve baba şefkati verebilecek koruyucu aile müessesesini bütün toplumumuza tanıtabilmek. Toplumun her kesiminde çeşitli sebeplerden dolayı bunlar olabilir. Bazıları sorabilir neden evlatlık edilmiyorlar diye; bazı çocuklarımızın hukuki süreç gibi bazı engellerden dolayı evlatlık alınamıyorlar. Burada da koruyucu ailelik devreye giriyor. Koruyucu ailelerimizi bu çocuklarımızı alıyor ve kendi evlerinde kendi evlatlarından ayırmayarak anne ve baba şefkati veriyorlar. İşte bizim aradığımız böyle şefkatli aileler. Son yıllarda bu hususta tüm şehirlerimizde koruyucu aile sayılarında ciddi bir artış oldu. Malatya’da da 10-15 yıl öncesinde sadece 7 ila 8 korucu aileden bahsederken bugün 41 aile 46 evladımıza annelik ve babalık yapıyor ama bu sayının çok daha fazla olması lazım çünkü bu şekilde anne ve baba şefkatine muhtaç çok sayıda evladımız var. Buradan hem Malatyalılara hem de milletimizin tüm ferdine ‘Eğer imkânınız varsa bundan daha güzel ve daha hayırlı bir iyilik düşünülemez. Bir çocuğa ev olun, yuva olun, anne ve baba olun’ diyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından program çocuklar için tiyatro gösterisi ile devam etti.