09 Şubat 2024, Cuma

Bir sosyal medya hesabı üzerinden yapılan “Bu bir kayıp çocuk ihbarıdır” şeklindeki Haberlere İlişkin Basın AçıklamamızBir sosyal medya hesabı üzerinden yapılan “Bu bir kayıp çocuk ihbarıdır” şeklindeki paylaşım üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Paylaşıma konu olan çocuklarla ilgili iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Çocuklar halihazırda devlet koruması altındadır ve kayıp değildir.

Aile üyeleri ile ilgili yapılan klinik değerlendirme sonucunda mahkeme tarafından çocukların koruma altına alınması ve gizlilik kararı verilmiştir. Bu karar çocukların üstün yararı göz önünde bulundurularak alınmış, onların psikolojik ve fizyolojik sağlıkları öncelenmiştir. İlgili çocukları korumak için yaptığımız yer değişikliğinin ifşa edilmesi, çocuklarımızın can güvenliğini riske atmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak güvenlik gerekçesi ile haklarında gizlilik kararı bulunan çocuklarımızla ilgili, toplumun hassasiyetlerini manipüle eden, Bakanlığımızı yanlış bilgilerle hedef gösteren ve çocuklarımızı araç haline getirerek onlara zarar veren bu paylaşımlara karşı suç duyurusunda bulunuyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.