29 Ekim 2018, Pazartesi Ankara, Türkiye

Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama MesajıBugün 95 yıl önce destansı bir zaferin imzasının atıldığı kahramanca mücadelenin yıl dönümündeyiz. Gazi milletimiz, bin yıllık devlet geleneğimizi sürdürdüğümüz Anadolu coğrafyasında nice zaferler kazanmış, milli iradeye, bağımsızlığımıza sahip çıkmıştır.

Kocatepe’de, Dumlupınar’da istiklal ve istikbalimize kastedenler milletimizin çelik iradesi karşısında mağlup olmuştur. İlhamını Malazgirt’ten, Çanakkale’den alan bu millet üstün cesareti, azmi ve kararlılığıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Milli iradenin, bağımsızlığımızın yegâne kaynağı Türkiye Büyük Millet Meclisi 29 Ekim 1923’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Cumhuriyetimizi ilan etmiştir.

Türkiye devleti ve milletiyle ortak değerlerimize, tarih ve medeniyetimize sahip çıkarak büyük bir coğrafyaya umut olmuştur. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar olarak müşterek değerlere ve ortak kadere sahibiz. Müşterek değerler; Balkanlar’dan Anadolu’ya oradan Kafkaslara uzanan, Orta Doğu’dan Türk Cumhuriyetlerine varan coğrafyalardaki kültürel renklerden ve yüzlerce yıldır insanımızın gönlünde yanan hikmet kandilinin ışığıyla aydınlanan hakikatlerden süzülerek oluşmuştur.

Her türlü insan hak ve özgürlüklerinin teminat altına alındığı, kadın ve çocuklarımızın geleceğe huzur ve güven içerisinde baktığı, güçlü aile yapılarının inşa edildiği mutlu bir gelecek idealiyle daha çok çalışmaya, üretmeye, işçi ve işverenlerle birlikte emeğin, alın terinin kutsallığına inanarak Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmaya devam edeceğiz. Bütün çabamız, vatandaşımızın huzur içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak ve ihtiyaç duydukları anda devletimizin sıcak yüzünü onlara göstermektir.

Şanlı tarihimize, büyük milletimize, yüce devlet geleneğimize ve kutsal medeniyetimize yakışır bir gelecek inşa etmek hepimizin en temel görevlerinden birisidir. Siyasette, ticarette, sanatta, kültürde, ilimde, kısaca hayatın her alanında Ülkemizi yüceltmek, tarihi ve milli sorumluluğumuzdur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını idrak ettiğimiz bu anlamlı günde ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için büyük bir özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 hedeflerimize yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Bizler şehit ve gazilerimizin emaneti aziz vatanımıza, Türkiye Cumhuriyeti’ne kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağız.

Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en samimi duygularımla tebrik ediyor, Cumhuriyetimizi kurucusu başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ahirete irtihal eden tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

 

Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı