11 Ekim 2018, Perşembe Ankara, Türkiye

Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü MesajıÇocuklarımız medeniyetimizin değerini bir sonraki nesle taşımada köprüdürler. Bu anlamda, kız çocuklarımızı toplumu inşa eden geleceğin anneleri, geleceğin iş kadınları, siyasetçileri ve yönlendiricileri olarak görüyor, hizmetlerimizi buna göre şekillendiriyoruz. Eğitim başta olmak üzere hayatın her alanında etkin rol oynayabilmeleri için gerekli her tedbiri alıyor, kız çocuklarımızın karşılaştığı sorunları ortadan kaldırarak gelecekte nitelikli görevlerde sorumluluk alabilmeleri ve toplum kalkınmasına katkıda bulunmaları için her türlü gayreti gösteriyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, aileye verdiğimiz değeri kadın ve çocuklarımızın haklarını koruyarak gösteriyor ve çalışmalarımıza bu anlamda hız veriyoruz. Kız çocuklarımızın Türkiye’nin geleceğinin güçlü birer teminatı olduklarını asla unutmamalı ve unutturmamalıyız. Güçlü aile, güçlü Türkiye anlayışıyla kız çocuklarımızın aile içindeki yerini güçlendirmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki toplumu ayakta tutan en büyük değer ailedir ve aileyi ayakta tutan en sağlam direk ise geleceğimizin kadınlarıdır. Geleceğimiz ve özgürlüğümüz adına kız çocuklarımızın toplumsal rolünü daima destekliyoruz.

Hükümet olarak, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önüne geçilmesi, eğitim imkânlarına erişiminin iyileştirilmesi ve engellerin ortadan kaldırılması için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket ediyor ve çocuğun bütün haklarının korunması için, Anayasada yer alan sosyal devlet anlayışı çerçevesinde gerekli her türlü önlemi alıyoruz.

Bizler çocukluktan gençlik dönemine kadar çocukların hayata en iyi şekilde hazırlanmaları için tüm imkânlarımızı seferber ettik, etmeye de devam ediyoruz. Çocuğun toplumda değerini artırmak ve çocuk haklarına saygı kültürünü geliştirmek ve farkındalık artırmak amacıyla kamuya ve topluma yönelik çalışmalara daima devam edeceğiz. Barış, sevgi, umut dolu bir gelecek için bugün büyüttüğümüz çocuklarımıza yapacağımız her türlü sosyal, psikolojik ve yaşamsal destek bizim en önemli görevimizdir.

Bu anlamda sevgili kız çocuklarımıza söyleyeceğimiz en güzel öğüt; “değerlerinden taviz vermeden içinde yaşadığımız toplumu en yükseklere taşıyacak olan sizlersiniz” olacaktır. Biz bakanlık olarak geleceğin güçlü kadınlarını yetiştirmeye, bu yönde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nüzü en kalbi duygularımla kutluyor, ülkemin ve dünyanın tüm kız çocukları için daha güzel yarınlar getirmesini temenni ediyorum.

 

Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı