01 Ekim 2018, Pazartesi Ankara, Türkiye

Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ve Dünya Çocuklar Günü MesajıBugün yaşlılarımız ve çocuklarımızın günü olması hasebiyle, büyüklerimizin izinde, çocuklarımızı erdemli bir geleceğe taşıyor olmanın onurunu yaşıyoruz. Bizler “büyüklerinize öf bile demeyiniz, güzel söz söyleyiniz.” diyen bir inancın mensuplarıyız. Bu inanç, genç nesillere örnek teşkil edecek bir davranış olarak toplumsal birliğimizin ve geleceğimizin de teminatıdır.

Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Toplumumuz bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız.

Millet olarak, saygıdeğer büyüklerimizi asla bir yük olarak görmeyen, bilakis, onların varlıklarından mutluluk duyan, onlara hak ettikleri ilgi, saygı ve hürmeti gösteren bir inanca hizmet etmekteyiz. Bu geleneğin getirisiyle bugünün ve yarının çocuklarının da büyüklerine karşı sevgi ve saygıyı eksik etmeyip onların birikimlerinden istifade ederek geleceğe yön çizeceklerine inanıyorum.

Geçmişi olmayanın, geleceği de olmaz düşüncesine binaen çocuklarımız büyüklerinin tecrübe ve fikirlerinden ne kadar yararlanırsa yarınlarımız için o kadar büyük kazanımlarımız olacağı inancındayım.

Yürüttüğümüz sosyal hizmetler çerçevesinde yaşlılarımızın ve çocuklarımızın mutluluğu ve refahı için atılması gereken tüm adımları atıyoruz.

Yaşlılarımız ve çocuklarımızın toplumla bütünleşmesi, hayatın içinde aktif yer almaları amacıyla yeni hizmet modelleri geliştiriyoruz. Bütün çabamız, büyüklerimizin ve çocuklarımızın huzur içinde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak ve ihtiyaç duydukları anda devletimizin sıcak yüzünü onlara göstermektir.

Büyüklerimizin gösterdiği yolda, çocuğa “çocuk olma hakkının.” tanındığı, hak ihlallerinin kalmadığı çocuk yürekli bir dünya bırakacağımıza inanıyor, tüm çocuklarımızın dünya çocuklar gününü ve hayat tecrübelerinden her zaman faydalandığımız ve örnek aldığımız yaşlılarımızın 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Zehra Zümrüt SELÇUK

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı