…
…
…
…
…
…
…
22 Şubat 2022, Salı Rize, Türkiye

Erişilebilirlik Artık Daha Görünür!


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen “Erişilebilirlik Logosu Tanıtım Töreni” gerçekleştirildi.

Törene Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda zoom programı üzerinden Rize Vali Yardımcısı Sedat Sezik, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İdris Altuntaş ve Erişilebilirlik Belgesi alan kurum temsilcileri katıldı.

Bayrak ve tabela almaya hak kazanan kurumlara bayrak ve logolu tabelaları takdim edildi.

Rize Vali Yardımcısı Sedat Sezik; Engelli Erişilebilirlik çalışmalarının ilimizde devam ettiğini bütün kamuya açık alan, bina ve toplu taşıma araçlarının da bir an önce erişebilir hale getirilmesinin gerektiğini söyleyerek kurumların bir an önce Erişilebilirlik belgesini almalarını istiyorum dedi.

Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İdris Altuntaş Engelli Erişilebilirlik Komisyonunun çalışmalarına devam ettiğini belirterek ilimizde 29 kamu binası 6 açık alana belge düzenlendiği ifade ederek bu sayının artasını arzu ediyoruz dedi.

Konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı Sedat Sezik Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasının erişilebilir olması sebebiyle Erişilebilirlik logolu bayrağı katılımcılarla birlikte göndere çekti.

Erişilebilirlik, herkesin istediği her yere ve her hizmete, bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesidir. Toplumsal yaşama dahil olabilmek için konutlardan başlayarak eğitimden, sağlık kuruluşlarına, iş yerlerine; açık ve yeşil alanlara, toplu taşıma araçlarına ulaşmak; bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmek, her türlü kaynaktan yayımlanan bilgiyi edinmek gerekir. Erişilebilirlik temel bir hak olmakla birlikte diğer hakların kullanılabilmesi için bir araç, bağımsız yaşamın temel şartıdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’da yapılan düzenleme gereği illerde kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonları tarafından düzenli olarak kamu kullanımına açık binalar, açık alan kullanımları ve toplu taşıma araçları denetlenmektedir.

Bu denetimler sonucunda ülkemizde engelli ve yaşlılar başta olmak üzere hareketliliğinde kısıtlılık yaşayan herkesin toplumsal hayata katılımında, onları engellemeyen, tam tersine kolaylaştıran yaşam koşulları sağlayan bina, açık alan, toplu taşıma sistemleri, hissedilebilir yüzey, asansörler, zemin kayganlığının ölçülmesi gibi ilgili her konuda erişilebilirlik standartlarını taşıyan kuruluşlar Erişilebilirlik Belgesine sahip olabilmektedir.

Bu kapsamda erişilebilir uygulamaların yaygınlaştırılması için görünürlüğünün artırılması gerekliliğinden hareketle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bir adım atarak ülkemizde kullanılacak Erişilebilirlik Logosu’nu belirledi. Birleşmiş Milletler tarafından tasarlanan Erişilebilirlik Logosu’nun bu amaç için uygun olduğuna karar verilerek kullanım izni alındı. Erişilebilir uygulamaların görünürlüğünün artırılması amacıyla belirlenen logo, Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazananlar tarafından tabela gibi görünür alanlarda, broşür, kartvizit gibi basılı materyaller ile tanıtım ve reklam malzemelerinde kullanılabilecek.

Logodaki simetrik figür ve daire şekli küresel erişimi ve toplumu oluşturan bireyler arasındaki uyumu temsil etmektedir. Kolları açık insan figürü, farklı özelliklere sahip insanların tümünün kapsanmasını sembolize etmektedir. Logodaki kafa bilişsel düşünmeyi, dört mavi daire vücudun uç noktalarını, eller ve ayaklar hareketliliği ve kolların açık olması herkesi kapsayıcılığı anlatmaktadır.