…
…
…
27 Kasım 2023, Pazartesi Muğla,Türkiye

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü nedeniyle çelenk sunma töreni düzenlendi.


Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan İl Müdürümüz Osman TOPRAKÇI: “Günümüzde insanlığın en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet, farklı görünümleriyle tüm dünyada varlığını devam ettirmektedir. Kadınların temel hak ve özgürlüklerinin kullanımını engelleyen, toplumsal kaynaklardan yararlandırmalarını sınırlandıran, genel olarak toplumsal ve ekonomik gelişme üzerinde olumsuz etkiler yapan kadına yönelik şiddetle, çağdaş dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkin mücadele edilmektedir.
Kadına Yönelik Şiddetle mücadelede ilerleme sağlanabilmesinde yasal düzenlemeler ve kurumsal mekanizmaların yanısıra konuya ilişkin bilinç ve duyarlılığın arttırılması, toplumsal farkındalığın sağlanması da önemlidir. Kolluk, adalet, sağlık, sosyal hizmet gibi birçok alanın;kamu kurumları, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi birçok tarafın, bütüncül yaklaşım içerisinde uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır.
Bu mücadelede Unutulmaması gereken bir husus da, hak ve adaletin savunucusu ve temsilcisi olarak asırlar boyu insanlığa ışık saçan köklü bir medeniyetin mensupları olduğumuzdur.
Bizim geleneklerimiz kadını, evin de, ailenin de , sosyal hayatın da , en merkezinde görür ve böyle kabul eder.Bu duygu ve düşüncelerle; doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında varlıklarını önemle hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza herkesin gerekli sevgi ve saygıyı göstermelerini hiçbir şekilde şiddete maruz kalmadan yaşamlarını sürdürmelerini temenni ediyorum.”dedi.