…
17 Kasım 2021, Çarşamba Ankara, TURKEY

Evde Bakım Yardımı ile Bakıma İhtiyacı Olan Engelli Vatandaşlar ve Aileleri İçin Kasım Ayında 964 Milyon TL Ödeme Yapılacak


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK:  “Evde Bakım Yardımı İle Bakıma İhtiyacı Olan Engelli Vatandaşlar ve Aileleri İçin Kasım Ayında 964 Milyon TL Ödeme Yapacağız”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK; bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan evde bakım yardımı ödemelerinin hesaplara yatırılmaya başlandığını bildirdi.

 

Bakan YANIK, engelli vatandaşlara yönelik politikaları aile odaklı sosyal hizmet vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın aileleri yanında desteklenmeleri öncelikli hedefimiz. Yaşamlarını kendi başlarına sürdüremeyen, ailesi yanında bakımı mümkün olmayan engelli vatandaşlarımıza kuruluşlarda bakım hizmeti sunuyoruz. Aileleri yanında kalan engellilere, gündüzlü bakım hizmeti, evde bakım yardımı gibi hizmet modelleriyle destek oluyoruz. Evde bakım yardımıyla bakıma ihtiyaç duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşlarımızı da destekliyoruz. Şu an 530 binin üzerinde vatandaşımıza evde bakım yardımı veriyoruz.” dedi.

Evde bakım yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 1798 TL ödeme yapıldığını hatırlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK, “Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve aileleri için Kasım ayında toplam 964 milyon TL ödeme yapacağız. Evde bakım yardımı ödemeleri 20 Kasım’a kadar tamamlanacak. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.