10 Haziran 2020, Çarşamba Yenişehir,Diyarbakır

KAMUOYUNA DUYURULUR!


         Ulusal Basına yansıyan ‘Çocuk İstismarını Kameradan Engelledi’ ve “İstismar Kamerada”  Başlıklı haberleriyle ilgili basın açıklamamız;

          Söz konusu haber hakkında Müdürlüğümüze bağlı Yenişehir Sosyal Hizmet Merkezi personellerince İlimiz Yenişehir Polis Merkez Amirliği ve Çocuk Şube Müdürlüğüyle 08.06.2020 tarihinde görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde; malum hadisenin yaşandığı sırada o karışıklıktan istifade çocuğun olay yerinden kaçtığı ve çocuğa ulaşılamadığı bilgisi edinilmiş. Olayla ilgili bir gelişmenin olabileceği düşünülerek 09.06.2020 tarihinde Çocuk Şube Müdürlüğüyle tekrar iletişime geçilmiş; ancak çocuğa hala ulaşılamadığı bilgisi edinilmiştir.

         Ayrıca İlimiz Çocuk İzlem Merkezi ile de görüşülmüş; kendilerine yansıyan resmi bir kayıt olmadığını ellerindeki tek bilginin ise çocuğun Suriye uyruklu olduğunun bu bilginin de resmi bir bilgi değil duyumdan ibaret olduğu öğrenilmiştir.

         İl Müdürlüğümüz Hukuk Birimi tarafından Savcılık dosyasına müdahil olunmuş, sanığın sorgusu sonucunda tutuklandığı anlaşılmıştır. Sosyal Medya Hesaplarında veya haber sitelerinde konuyla ilgili yayımlanan haberlere ilişkin olarak da bu haberlere erişimin engellenmesi için savcılıktan talepte bulunulmuş olup soruşturma sonucunda dava takibi hassasiyetle yapılacaktır.

          Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, şiddet ve istismar başta olmak üzere çocuklara yapılan her türlü insanlık dışı muamele ile mücadele etmeye ve bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.

         Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  

                                                                                                                                                                                                              Rifai YILDIRIM

                                                                                                                                                                                                                 İl Müdür V.