04 Eylül 2022, Pazar

Adıyaman’daki Özel Bir Bakımevinde Zihinsel Engelli Genç Kızın Şiddet Gördüğü Haberlerine İlişkin Basın AçıklamamızAdıyaman’da faaliyet gösteren özel bir bakımevinde zihinsel engelli genç bir kızın şiddet gördüğüne dair çıkan haberler üzerine aşağıdaki basın açıklamasının yapılması gereği duyulmuştur.

Velayeti annesinde olan ve yüzde 70 ağır engelli raporu bulunan M.K., 2021 yılının 11. ayına kadar Bakanlığımızın Evde Bakım Hizmetinden faydalanmaktadır. Ancak bu tarihte vasi anne A.K. kızının engel durumunun ağırlaştığını belirterek engel durumuna uygun bir özel bakım merkezine yerleştirilmesini talep etmiştir.

Annenin talebi doğrultusunda M.K.'nin ücreti Bakanlığımızca karşılanmak üzere özel bir bakım merkezine yerleştirilmesi uygun bulunmuştur. Anne A.K., kızı M.K.’yi 2021 yılının 11. ayında belirlenen özel bakım merkezine teslim etmiş, bu teslim esnasında özel bakım merkezi yetkililerince yapılan genel vücut kontrolünde “Sol kolunda jilet izleri, göbeğinde sigara basıkları” olduğu tespit edilmiştir. Bu durum Anne A.K. ve kurum yetkililerince tutanak tutularak imza altına alınmıştır. Yaklaşık 9 ay kuruluştan hizmet alan M.K. bu süreç içerisinde sağlık kuruluşlarından defalarca yumuşak doku bozukluğu ve farklı tanılarla toplamda 19 kez sağlık hizmeti almıştır.

Anne A.K.’nin kendi isteği ile kızı M.K.’yi 2022 yılının 8. ayında özel bakım merkezinden almak istemesi üzerine “Valilik Makamı Olur İptali” ile M.K., anneye teslim edilmiştir.

Ailenin çocuğunu kurum bakımından kendi yanlarına almak üzere kuruluşa geldikleri esnada Adıyaman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze yaptıkları sözlü şikâyetleri üzerine derhal idari inceleme ve yine Anne A.K.’nin İl Jandarma Karakol Komutanlığı’na yaptığı şikâyeti üzerine de adli makamlar tarafından adli inceleme başlatılmıştır.

Bu kapsamda Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde Genel Adli Muayene raporunun hazırlanarak ilgili kişilerin ifadesi alınmış ve özel bakım merkezinin kamera kayıtları incelenmiştir. Kamera kayıtlarının incelenmesi sonucunda yazılan raporda “… Olay ile ilgili olarak kamera kayıtlarında sondajlama usulüyle yapılan araştırmada herhangi bir darp cebir olayının meydana gelmediği, bakım merkezi çalışanlarının hastaları odalara götürüp odalardan çıkardığı, herhangi bir kasten yaralama olayı meydana gelmediği tespit edilmiştir.” ifadeleri yer almaktadır.

Konu ile ilgili Bakanlığımız tarafından başlatılan idari inceleme süreci devam etmekte olup adli süreç ise takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.