…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
29 Kasım 2021, Pazartesi Kilis, Türkiye

Bakanımız Derya Yanık, Kilis'te Elbeyli Geçici Barınma Merkezi'ni Ziyaret Etti


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, “Dünya sığınmacı kardeşlerimize insani yardım noktasında sınıfta kaldı. Türkiye bu anlamda dünyaya aslında bir insanlık dersi veriyor. Fakat bu kadar yıldır devam eden süreçte artık bu yükün dünyanın geri kalanı tarafından, diğer ülkelerce, örgütlü toplumlarca uluslararası kurum ve kuruluşlarınca da paylaşılması gerektiği, bu yüke omuz vermeleri gerektiği çok açık” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, çeşitli ziyaretler ve programlara katılmak üzere gittiği Kilis’te ilk olarak Vali Recep Soytürk ile bir araya gelerek Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

Bakanımız Yanık, ardından Kilis Belediye Başkanlığına geçerek Belediye Başkanı Servet Ramazan’dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.  Yanık, daha sonra AK Parti Kilis İl Başkanı Murat Karataş'ı ziyaret etti. Karataş, burada Bakan Yanık'a hediye takdiminde bulundu.

Bakanımız Yanık, kentteki ziyaretleri kapsamında Elbeyli Geçici Barınma Merkezi'ni de ziyaret ederek Suriyeli aile ve çocuklarla bir araya geldi. Kamptaki sosyal tesis ve anaokuluna da ziyarette bulunan Yanık, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Bakanımız Derya Yanık, Kilis'te hem genel olarak sığınmacı misafirlerle ilgili durumu yerinde görmek hem Bakanlığının çalışmalarını incelemek, daha iyi neler yapabilecekleri, daha çok vatandaşa nasıl hizmet edebileceklerini yerinde görebilmek için ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kilis'in sahabeler yatağı olduğunu yeni öğrendiğini belirten Bakanımız Derya Yanık, "O da benim için ekstra bir sürpriz oldu. Dolayısıyla burada olmaktan son derece mutluyum. Elbeyli kampımızı özellikle görmek istedik. Hem Bakanlığımızın faaliyetleri konusunda hem de genel olarak valimizle, belediye başkanımızla, kaymakamlarımızla, mülki ve yerel idarelerimizdeki bütün paydaş arkadaşlarımızla, kamu görevlilerimizle birlikte konuları incelemek, değerlendirmek istedik." dedi.

Kilis’in yaklaşık 10 yıldır sığınmacı kardeşlere ev sahipliği yaptığını ifade eden Bakanımız Yanık, şöyle konuştu:

"Elbeyli Geçici Barınma Merkezi'nde yaşayan sığınmacı kardeşlerimizi ziyaret ettik. İki ailemiz, çocuklarımızla bir araya geldik. Sosyal ortamı önemli ölçüde görmek, burada yaşayan kardeşlerimizin memnuniyet durumunu, ihtiyaçlarını anlayabilmek için müşahedede bulunmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah Bakanlık olarak, yerel ihtiyaçları yerel aktörlerden, gerek kendi il müdürlüğümüz üzerinden ki onlar sürekli takipteler ve çalışmaları bizzat sevk ve idare eden tarafta yer alıyorlar gerek mülki amirlerimizden, valimiz başta olmak üzere kaymakamlarımızdan, doğrudan doğruya tespit edip çalışmalarımıza ihtiyaca göre verimlilik esasıyla, insan odaklı bir şekilde devam edeceğiz."

 "Dünya, gelişmiş ülkeleriyle Suriye meselesi karşısında sınıfta kaldı"

“Hem kendi vatandaşlarımızla hem Suriyeli sığınmacı kardeşlerimizle alakalı yaptığımız her çalışmanın odağında insan var, insanın haysiyeti var, insanın insanlık onuru var" diyen Yanık, "Türkiye, yaklaşık 10 yıldır 5 milyona yakın sığınmacı misafir ediyor. Dünyada örneği görülmemiş ölçüde başarıyla, cömertlikle kendi vatandaşlarımız için düşündüğümüz o onurlu hayatı sığınmacı kardeşlerimiz için de sağlamaya çalıştığımız bir ortamı oluşturmaya çalıştık. Ama Cumhurbaşkanımızın da müteaddit kereler ifade ettiği gibi dünya, Suriyeli sığınmacı kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığı, insan haklarını adeta hiçe sayan tutumunun karşısında sınıfta kaldı. Dünya, gelişmiş ülkeleriyle, Birleşmiş Milletleri ile, NATO ile, aklınıza gelebilecek bütün örgütlü toplumlarıyla Suriye meselesi karşısında sınıfta kaldı. Dünya bu sorunun büyümesindeki rolü ile ve sığınmacı kardeşlerimize insani yardım noktasında sınıfta kaldı" ifadelerini kullandı.

Bakanımız Yanık, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda dünyaya aslında insanlık dersi verdiğini belirterek, "Fakat bu kadar yıldır devam eden süreçte artık bu yükün dünyanın geri kalanı tarafından, diğer ülkelerce, örgütlü toplumlarca, uluslararası kurum ve kuruluşlarca da paylaşılması gerektiği, bu yüke omuz vermeleri gerektiği çok açık. Bunu Cumhurbaşkanımız müteaddit kereler söyledi. Şu anda yaklaşık 8 binden fazla sığınmacı bu kampta yaşıyor. Çocukların, kadınların, gençlerin olduğu ortamda onların insanlık onuruna yaraşır bir biçimde hayatlarını sürdürmeleri ve geleceğe emin adımlarla yürüyebilmeleri için el birliği ile herkesin, bütün ülkelerin bu işe omuz vermesi gerektiğini bu vesileyle ben de ifade etmek isterim. Türkiye, büyük devlet olma şuuruyla herkesten bağımsız olarak 10 yıldır burada. Bu ve benzeri kamplarda zaten tecessüm etmiş vaziyette, bütün dünyanın gözünün önünde duruyor. Hepinize tekrar geldiğiniz ve bizi yalnız bırakmadığınız için çok çok teşekkürler ediyorum. " şeklinde konuştu.

1999 yılında şehit olan polis memuru Ahmet Uğur Edeoğlu'nun ailesini ziyaret eden Bakanımız Derya Yanık, ardından 4 çocuklarından sonra 2017’de koruyucu aile olarak beşinci çocuklarına kavuşan Döndü- İbrahim Halil Yenici çiftine ziyarette bulundu.

Daha sonra Hacı Salih ve Mine Kara Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğüne geçen Bakan Yanık, buradaki çalışmalarla ilgili bilgi aldı.