…
20 Şubat 2023, Pazartesi Burdur, Türkiye

Yardım Malzemeleri Gezici Sosyal Market Tırlarıyla Depremzedelere Ulaştırılıyor


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya'da oluşturulan Gezici Sosyal Market tırlarıyla yardım malzemelerini depremzedelere ulaştırıyor.

Bakanlığa bağlı Malatya Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından çeşitli yardım malzemelerinin dağıtımı amacıyla 5 tır hazır hale getirildi.

Afet Acil Sosyal Yardım (ASYA) depolarına yurt içi ve dışından getirilen malzemeler, görevlilerce tasnif edilerek tırlara yükleniyor. Kentin farklı noktalarının yanı kırsal mahallelere giden Gezici Sosyal Market tırlarındaki gıda, ilaç, giyim, temizlik, tekstil, mutfak eşyaları gibi ihtiyaç malzemeleri depremzedelere dağıtılıyor.

Öte yandan çadır kentlerde kurulan sosyal marketler aracılığıyla da depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor. Ayrıca kadınlara ve bebeklere yönelik giyim ve bakım malzemelerinin yer aldığı çadırlar da kuruldu.

Yürütülen çalışmalarda, Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında 102 personel ile 368 gönüllü görev alırken, depremzede Nurhayat Üçöz, yardımlar sayesinde birçok ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Sosyal market sayesinde gerekli ihtiyaçlarına ulaşabildiklerini ifade eden Üçöz, "Görevliler bize çok iyi bakıyorlar ve hizmet ediyorlar. Her bir ihtiyacımız görevliler sayesinde karşılanıyor." dedi.

Şirin Kaplan ise bütün ihtiyaçlarının karşılandığını dile getirerek, "Allah herkesten razı olsun. Özellikle hijyen ürünlerine ulaşımımız çok kolaylaştı." diye konuştu.

Zeynep Kırktepe de depremin yaralarının sarılması noktasında görevlilerin ellerinden geleni yaptığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.