…
10 Ocak 2023, Salı Burdur, Türkiye

Bakanımız Derya Yanık: “VEFA Programı kapsamında SYDV’lerimize 403,6 milyon TL kaynak aktardık”


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık yaşlı, engelli ve hasta vatandaşların temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen VEFA Programı’nda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) 403,6 milyon TL kaynak aktardıklarını açıkladı.

Bakan Yanık, VEFA Programı kapsamında kişisel bakımlarıyla temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyen vatandaşların ev ve kişisel temizliklerinin sağlandığını bildirdi.

2010 yılından itibaren proje olarak yürütülen VEFA Programı’nın geçtiğimiz yıl ulusal program haline dönüştürüldüğünü hatırlatan Bakan Yanık, söz konusu programın ülke genelinde kesintisiz bir şekilde uygulandığını söyledi.

2023 yılı için 1,5 milyar TL kaynak

SYDV’ler tarafından temel gereksinimlerini karşılayamayan kişileri tespit ederek hanelerine düzenli ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Yanık, şunları söyledi:

“Bu ziyaretler esnasında kişilerin ev temizlikleri, kişisel bakımları, yemekleri, alışverişleri ve diğer ihtiyaçları gideriliyor. 973 SYDV’mize VEFA Programı’nı uygulamaları için bu yıl 1,5 milyar TL kaynak ayırdık. Bu kapsamda yaşlı, engeli ve hasta vatandaşlarımızın temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirdiğimiz VEFA Programı’nda SYDV’lerimize ilk etapta 403,6 milyon TL kaynak aktardık.”

127.720 vatandaş hizmetten faydalandırılacak

VEFA Programı’nın insana ve insani değerlere verdikleri önemi gösteren uygulamaların başında geldiğini kaydeden Bakan Yanık, “Bu yıl içerisinde toplam 7 bin personel ile 127.720 engelli ve yaşlımızın evde bakım hizmetlerini karşılayacağız. Milletimiz hayatının hangi evresinde devletin desteğine ihtiyaç duyarsa biz orada olacağız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, VEFA Programı kapsamında öncelik sırasına göre ihtiyaç sahibi durumunda olup kişisel bakımlarına ilişkin temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan;

  • 60 yaş üstü kişi ve kişilerin yaşadığı haneler,
  • %70 ve üzeri engelli raporu olan kişilerin bulunduğu, hanede yaşayan kişi sayısı fazla olan haneler,
  • 3’ten fazla 16 yaşından küçük çocuğu olan kişilerin yaşadığı sosyal yardım yararlanıcısı tek ebeveynli haneler,
  • %40-%69 oranında engelli raporu olan kişilerin yaşadığı haneler hizmetten

Faydalandırılmaktadır.