17 Temmuz 2022, Pazar

Sosyal Medyada Gündem Olan Down Sendromlu Çocuk Sahibi Ş.Ç’nin Mağduriyeti İle İlgili Basın AçıklamamızSon günlerde sosyal medyada gündem olan down sendromlu çocuk sahibi Ş.Ç’nin mağduriyeti ile ilgili olarak açıklama yapma gereği doğmuştur.

Bakanlıkta kayıtlı verilere göre;

Kocaeli Derince’de ikamet eden Ş.Ç.‘nin 22, 21, 19, 7 ve 4 yaşlarında 5 çocuğu olduğu, 7 yaşındaki çocuğun %90 zihinsel engeli bulunduğu görülmüştür.

Nisan ayında Derince Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza başvuran Ş.Ç. İstanbul’da kiraların yüksek olması sebebiyle nisan ayı itibariyla Derince’ye taşındığını ve 800 TL kira ile bir yakınının evinde kiracı olduğunu beyan etmiş ve yardım talebinde bulunmuştur.

 

Söz konusu talep  sonrasında ailemiz;

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından,

Engelli Yakını Aylığı ve

Elektrik Tüketim Desteğine,

Sosyal Hizmet Merkezimiz vasıtasıyla da, Evde Bakım Yardımına hak kazanmıştır. Ailemize ilavelerle toplamda 5.935 TL ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca SYDV tarafından nisan ve haziran aylarında 750’şer TL olmak üzere toplam 1.500 TL yardım yapılmıştır.

SYDV’lerimiz tarafından söz konusu ailemize 2015 yılından itibaren toplamda yapılan ödeme 60.537 TL olmuştur.

Başvuru yapıldığı takdirde kömür-doğalgaz yardımı ve Türkiye Aile Desteği programımız da hak kapsamı dahilinde kişiye tanımlanmaktadır.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerin ardından görüşülen Ş.Ç.’ye ilk etapta kadın konukevi seçeneğimiz sunularak barınma imkanı hızlı bir şekilde çözülmeye çalışılmış, ancak Ş.Ç. bu seçeneği tercih etmediğini belirtmiştir. Bunun üzerine vakıflarımız aracılığıyla Ş.Ç ve çocukları Üsküdar’da bir otele yerleştirilmiş, ev bulunana kadar burada kalabileceği hususunda bilgilendirilmiştir. Kalacak ev bulunması için çalışmalar başlatılmıştır.

Bakanlığımız, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetler alanında ihtiyacı olan tüm vatandaşlarımızın her zaman yanındadır. Hak temelli ve ihtiyaca göre şekillenen desteklerimiz süreli ya da süresiz olarak planlanmaktadır. Türkiye sosyal devlet olmanın gereklerini tüm birimleriyle yerine getirmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI 

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ