02 Ağustos 2023, Çarşamba

İstanbul’da Devlet Korumasındaki Çocukların Tarikat Kampına Yollandığına İlişkin Haberlerle İlgili Basın AçıklamamızBazı basın yayın organlarında yer alan “Devlet koruması altındaki çocuklar 40 günlük tarikat kampına yollandı” şeklindeki iddialara ilişkin, aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Söz konusu haberlerde İstanbul’da koruma ve bakım altındaki çocukların, kamu görevlilerinin refakati olmadan, Mutlu Yuva Derneğinin düzenlediği 40 günlük eğitim kampına alındığı iddia edilmektedir.

Çocuk Koruma Hizmetleri Planlama ve Çocuk Bakım Kuruluşlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğinin 35. Maddesinin 1. fıkrasında yer alan “Sosyal hizmetlere ilişkin faaliyetler Devletin denetim ve gözetiminde sivil toplum kuruluşları ile halkın gönüllü katkı ve katılımı da sağlanarak bir bütünlük içinde yürütülür” ifadeleri doğrultusunda, Mutlu Yuva Derneği ile 05.09.2019 yılında imzalanan çocuk evlerine ilişkin iş birliği protokolüne istinaden çalışmalar yürütülmektedir.

Mutlu Yuva Derneğinin 23.06.2023 tarihli yazısına istinaden çocuk evlerinde kalan çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdunda yaz programına katılmaları planlanmıştır.

Bahsi geçen Gündüzalp Erkek Öğrenci Yurdu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve devlet denetimi altında hizmet vermekte olan bir yurttur. Haberlerde iddia edilen “çocukların refakatçileri olmadan tarikat kampına gönderildiği” iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI