29 Ağustos 2023, Salı

Bazı Basın Yayın Organlarında Koruma ve Bakım Altında Bulunan A.K’nın Hayatını Kaybetmesi Üzerine Çıkan Haberlere İlişkin Basın AçıklamamızBazı basın yayın organlarında koruma ve bakım altında bulunan A.K’nın hayatını kaybetmesi üzerine çıkan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

A.K, ailesinin talebi üzerine 20.08.2023 tarihinde kuruluşumuza teslim edilmiş, savcılık talimatı ile koruma altına alınmıştır.

27.08.2023 tarihinde A.K’nın, karın ağrısı ve kabızlık şikayetleri üzerine kurum hemşiresine bilgi verilmiş, akabinde sağlık personellerimiz tarafından gerekli ilk tedavi yapılmıştır.

İlk tedaviye rağmen A.K’nın hastalık halinin devam etmesi üzerine, çocuğumuzun hastaneye sevki gerçekleştirilmiş ve hastanede 1 gün müşahede altında tutulmuştur. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen A.K hayatını kaybetmiştir.

Hastanede A.K’nın vefatının genetik veya metabolik bir hastalıktan kaynaklı olabileceği belirtilerek otopsi yapılmıştır.

Ailenin A.K’nın vefatının ardından kurumumuzu suçlayıcı iddiaları üzerine kamera kayıtları incelenmiş olup, herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığı görülmüştür. Haberlerde iddia edildiği gibi çocuğumuzun vücudunda herhangi bir darp izine rastlanmamıştır.

Yaşanan vefatın derin üzüntüsünü paylaşarak, sürecin yakından takipçisi olacağımızı ve soruşturmanın titizlikte sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.