''Şehit annelerimiz; sizler ocaklar tütsün diye vatanına evladını şehit vermiş kutsal annelerimizsiniz''

12 Mayıs 2018Paylaş
a-A+

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, anneliğin çok özel bir duygu olduğunu belirterek, "Umudun, sevginin, merhametin adıdır anne. Acılarımızı dindiren, sevinçlerimizi çoğaltan dünyanın en kutsal varlıkları annelerimizdir. Hayatta aslında ilk öğretmenlerimiz annelerimiz. Çünkü anne bir evladı büyütür, yetiştirir, o evlat bir ülkenin ve toplumun kaderini değiştirir. Bu yüzden annelik çok kutsal" dedi. 

Bakan Kaya, Anneler Günü münasebetiyle Beyoğlu'nda bir otelde şehit anneleriyle bir araya geldi. Bakan Kaya, şehit annelerine gül vererek Anneler Günü'nü tebrik etti.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitlerin ruhları için yapılan duanın ardından konuşan Bakan Kaya, Anneler Günü dolayısıyla tertip edilen etkinlikte şehit anneleriyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şehit annelerinin kendilerinin ve milletin gönlünde çok özel bir yeri olduğunu belirten Bakan Kaya, "Vatanı, kutsal değerleri için gözünü kırpmadan hayatını feda eden şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. İslam'ın ilk şehidi Hz. Sümeyye validemizi, ahirete irtihal etmiş tüm annelerimizi, Hatice ve Fatma validemizi, Hayme anamızı rahmet ve minnetle yad ediyoruz" diye konuştu. 

Şehitler tepesinin boş olmadığını vurgulayan Bakan Kaya, şunları kaydetti:

"İstiklal ve istikbalimiz için şehitler tepesinin boş olmadığını sizlerin evlatları gösterdi. Eli kanlı terör örgütlerine karşı Gabar'da, Tendürek'te, Hakkari'de, Cudi'de bunu sizin evlatlarınız gösterdi. 15 Temmuz darbe girişiminde, sınır ötesi operasyonlarda, Elbab'ta, Cerablus'ta, Afrin'de bu vatanın aziz evlatları şehitler tepesinin boş olmadığını gösterdi. Millet olarak 81 milyon, bu vatanın aziz evlatlarına minnettarız. Annelik çok özel bir duygu. Umudun, sevginin, merhametin adıdır anne olmak. Acılarımızı dindiren, sevinçlerimizi çoğaltan dünyanın en kutsal varlıkları annelerimizdir. İlk dokunduğunuz, seslendiğimiz, düştüğümüzde ilk kaldıranımız annelerimizdir. Hayatta aslında ilk öğretmenlerimiz annelerimiz. Çünkü anne bir evladı büyütür, yetiştirir, o evlat bir ülkenin ve toplumun kaderini değiştirir. Bu yüzden annelik çok kutsal. Medeniyetimizin taşıyıcısı annelerimiz. Anne ocak, vatan ve yurttur. Şehit annelerimiz, ocaklar tütsün diye vatanına evladını şehit vermiş kutsal annelerimizsiniz. Sizlerin ellerinden bir kez daha öpüyorum. Rabbim acılarınızı hafitletsin. Hayatta en büyük acı evlat acısıdır.”

- "Sizlerin duruşu bizlere güç veriyor"

Bakan Kaya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terörle mücadelenin şehit annelerinin onurlu vakur duruşu sayesinde yürütüldüğüne dikkati çekerek, 15 Temmuz hain işgal girişimine karşı yazılan kahramanlık destanın öncülerinin kadınlar, 251 şehidin ve gazilerin anneleri olduğunu söyledi. 

Annelerin vatan ve bayrak aşkıyla yetiştirdiği evlatlarının vatanları için şehadete koştuğunu dile getiren Bakan Kaya, şunları söyledi: 

"Sizlerin fedakarlığı, evlatlarınızı şehit verdikten sonraki onurlu vakur duruşunuz bizlere güç veriyor. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıralarını, anneleri, babaları, evlatları, kardeşleriyle birlikte hepimizin yüreğinde yaşatıyoruz. Onların aziz ruhları da bizlerle beraber. Rabb'imiz Kur'an-ı Kerim'de belirtiyor, 'Onlar ölü değil, bilakis diridirler.' Onun için 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez.' diyoruz. Şehitlerimiz bir düğüne gider gibi gittiler. Anneler Günü'nde evladını şehadete uğurlayan şehit annelerimize vefa borcumuz var. Onların yanında olmak, hayır dualarını almak, ellerinden öpmek ve yalnız olmadığını hissettirmek bizi borcumuz.”

Şehitliğin peygamberlikten sonra en yüce makam olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, şehit annelerinin evlatlarını peygamberlere komşu eden insanlar olduğunu ve Allah katında çok özel yerlerinin bulunduğunu kaydetti. 

- "Şehit annelerimize ne kadar hizmet edersek edelim az"

Bakan Kaya, şehitlerden aldıkları ilhamla güçlü bir şekilde milli mücadele ruhunu her yerde yaşatmaya, birlik ve beraberliği daim kılmaya devam edeceklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki şehitlerimiz, dünya durdukça bu kahraman milletin gönlünde en müstesna yerinde hayırla yad edilecekler. Sizler annelik vazifenizi bir de şehit annesi olarak ayrıca taçlandırmış annelerimizsiniz. Sizler var oldukça bu vatanın bölünmez bütünlüğünün teminatısınız. İnşallah birliğimizin ve beraberliğimizin güçlenmesine de bu vakur duruşunuzla güç katacaksınız. Sizlere, şehit annelerimize ne kadar hizmet edersek edelim az. Bunun bilincindeyiz. Sizlere hizmet etmeyi de şeref olarak bilen bir aile bakanıyım. Sizin yanınızda olmak bizim için en güzel görev. Hükümet olarak şehit yakınlarımız, gazilerimiz için ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Acılarınızı hafifletmek için manevi olarak da yanınızda olmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü maddi hiç bir şey bu acının dinmesini sağlayacak bir şey değildir. Her vesileyle şehit ailelerimizle olmaya devam edeceğim."

İstiklal ve istikbal mücadelelerinin en büyük gücünün vatan ve bayrak sevgisi olduğuna dikkati çeken Bakan Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu uğurda verdiğimiz her şehit yeniden dirilişimizin bir müjdesi. Şehitlerimizin üstün cesareti, millet olarak bekamızın en büyük delili. Şehitlerimizin gösterdiği kahramanlıkları, daha yeni Afrin'de sürdürülen operasyonlarda gördük. Onların kahramanlıkları adeta bir düğüne gider gibi operasyona gitmeleri, içerideki ve dışarıdaki düşmanlarımızın en büyük korkusu. Ülkemizin huzurunu ve birliğini korumak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan şehitlerimiz ve onların aziz anneleri sayesinde ay yıldızlı bayrağımız inşallah bu vatanın topraklarında dalgalanmaya devam edecek. Vefa ve fedakarlık nedir, aslında sizler öğretiyorsunuz. Özgürlüğün, bağımsızlığın ne anlama geldiğini sizler bize en güzel şekilde gösteriyorsunuz. Vatanına, milletine faydalı çocuklar yetiştirerek, anneliğin en büyük sabır ve sevgi olduğunu bizlere öğrettiniz."

Haberin Fotoğrafları