''Müslüman dünyasının artık ayrılıklarla, kavgalarla kaybedecek zamanı yoktur''

2 Ağustos 2017Paylaş
a-A+

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Konseyi Olağanüstü Toplantısı’na katıldı.

Harem-i Şerif'e ilişkin son gelişmelerin ele alındığı toplantıda bir konuşma yapan Bakan Kaya konuşmasına, ‘’İslam’ın ilk Kıblesi ve üçüncü mukaddes mescidi olan Harem-i Şerif’te yaşanan gelişmeleri ele almak üzere İİT İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı’nda sizleri İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz’’ sözleri ile başladı.

‘’Bu toplantı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 1969 yılında kuruluş sebebini de oluşturan Filistin ve Kudüs Davamız bakımından İslam Âlemi’nin birlikteliğinin sergilendiği müstesna bir mesajdır’’ diyen Bakan Kaya,  ‘’İstanbul Toplantısı’nın İslam dünyasının ortak ses, ortak vicdan olarak bir araya geldiği yeni bir milad olacağına inanıyoruz’’ dedi.

Bakan Kaya sözlerine şöyle devam etti:

“Kalbimin yarısı Mekke’dir, yarısı da Medine… Üstünü bir tül gibi Kudüs örter.” diyerek bu barış ve adalet davasına baş koyanları Kudüs’ün kardeşi olan İstanbul’dan minnetle selamlıyoruz.  Peygamber Efendimiz;  “Ziyaretler ancak üç mekâna yapılır. Mekke’deki Mescidu’l-Haram’a, Medine’deki benim bu mescidime ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya.” buyurmuştur. Resulullah’ın bu hadisi ile bu üç belde İslam’da kutsal ilan edilmiştir. Hz. Peygamberin 14 yıl namazlarını Mescid-i Aksa’ya yönelerek kıldığı bu mukaddes mekân ve kutsal şehir Kudüs ümmet için uktedir. Kudüs nice Peygamberin vatanıdır. Kudüs bir barış ve huzur diyarıdır. İnsanlığa ayna tutan, hepimize ışık tutan kutsal bir emanettir. Kudüs’ü korumak dünya döndükçe tüm Müslümanlar için müşterek ve vazgeçilmez bir hedef olacaktır.’’

‘’Filistin halkının ve Müslüman aleminin Harem-i Şerif için yürüttüğü emsalsiz mücadele bizlere  ümmetimizin geleceği bakımından yeni bir ümit vermiştir’’ diyen Bakan Kaya, ‘’Kudüs’ten olduğu kadar dünyanın her yerinden kardeşlerimizin bu mücadelede saflarını sıklaştırması İslam âleminin ve Filistin’in birlikteliği açısından kritik bir aşama olmuştur’’ ifadesini kullandı. 

Bakan Kaya şunları kaydetti:

‘’Harem-i Şerif’te yaşanan bu talihsiz ve elim olayların tekrarlanmamasını ümit ediyoruz. Özellikle aşırıcı grupların tahriklerine karşı dikkatli olunması büyük önem taşımaktadır. Bu hassas süreçte herkesin provokasyonlara karşı dikkatli olması gerekmektedir. İki devletli çözüm vizyonu çerçevesinde artık gecikmeksizin kalıcı ve adil bir barış tesis edilmelidir.  Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesi uluslararası hukukun gereğidir. Barış sürecinin yeniden canlandırılması çabalarını destekliyoruz. Barış süreci için ihtiyaç duyulan güven ortamının sağlanmasında Birleşmiş Milletler kararlarına dayanan yerleşik parametrelerin güçlendirilmesinin taşıdığı önemi bir kez daha vurguluyoruz.’’

Bakan Kaya, ‘’Filistin halkına desteğimizi artırarak sürdürmemiz gerekmektedir. Kudüs’ü, El Halil’i, Filistin’in diğer şehirlerini ziyaret etmek, buralarda iş imkanları oluşturmak, Filistin kurumlarının gelişmesini desteklemek ve bu kutsal toprakları ihya etmek bizim boynumuzun borcudur’’ dedi.
 
Bakan Kaya sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Filistin’deki ve özellikle de Kudüs’teki İslam eserlerinin ayakta kalmasını sağlamak, restorasyonlarını yaptırmak, İslam medeniyetinin yüksek estetik ve kültür düzeyinin yeni nesillere aktarılabilmesi ve tüm dünyaya tanıtılabilmesi bakımından da elzemdir. Bu vesileyle IRCICA(İRSİKA)'dan  Kudüs ve Mescidi Aksa'nın dini, tarihi, mimari özellikleri hakkında Filistin ve Ürdün makamları ve TRT ile işbirliği halinde uluslararası bir belgesel hazırlamasını ve genç nesillere tanıtmasını rica ediyorum. Bu kriz, bize birliğimizin kıymetini de gücünü de göstermiştir. Müslüman dünyasının artık ayrılıklarla, kavgalarla kaybedecek zamanı yoktur. Allah, birliğimizi ve kardeşliğimizi daim etsin.’’

Haberin Fotoğrafları