"Güçlü bir gelecek için kadınlarımızın ekonomik, siyasal, sosyal olarak hayatta daha etkin şekilde yer almaları lazım"

5 Aralık 2017Paylaş
a-A+


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Önümüzdeki dönemde, bunun müjdesini buradan vereyim, 81 ile Organize Sanayi Bölgeleri bünyesinde yeni kreşler açacağız" dedi. 

 

Bakan Kaya, ATO Congresium'da, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İş'te Kadın Zirvesinin ikinci oturumunda konuştu.

 

Hükümetleri döneminde kadınların her alanda daha etkin ve aktif şekilde rol almaları için yaptıkları çalışmaları anlatan Bakan Kaya, toplumların yarısını kadınların oluşturduğunu, kadınların üretkenliğinden, birikiminden faydalanmadan sürdürülebilir bir kalkınma elde edilmesinin mümkün olamayacağını belirtti.

 

Bakan Kaya, 2002 yılında iktidara geldiklerinde kadınların desteklenmesi ve daha aktif hale getirilmesi için kararlılıkla çalışmaya başladıklarını söyledi.

 

Son 15 yılda siyasette, eğitimde, çalışma hayatının içinde, aile hayatında, kadının güçlenmesi yönünde çok önemli işlere imza attıklarını ifade eden Bakan Kaya, kadının, annelikle iş arasında sıkışmaması için çok önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını aktardı.

 

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Kaya, kadın istihdamını desteklemek için önemli projelere imza attıklarını söyledi.

 

Bakan Kaya, "Annemin İşi Benim Geleceğim" projesi kapsamında OSB'lerde kreşler açıldığına işaret ederek, "Önümüzdeki dönemde, bunun müjdesini buradan vereyim, 81 ile Organize Sanayi Bölgeleri bünyesinde yeni kreşler açacağız. OSB olan her bölgede Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığımızla birlikte kreş imkanını zenginleştirmek üzere çok yoğun şekilde çalışıyoruz. İstiyoruz ki kadınlarımız hem işinden kopmasın hem de bebeğinin güvenilir ortamda sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilsin" diye konuştu.

 

- "Ar-Ge'ye yapılan yatırımların artması lazım"

 

Ekonomik anlamda önlerine çok büyük hedefler koyduklarını belirten Bakan Kaya, "Türkiye'yi dünyanın ilk on ekonomisi arasına sokacağız diyoruz. İnşallah bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum. Ama önümüzdeki dönemde Ar-Ge'ye yapılan yatırımların artması lazım, teknoloji alanında eğitim alan kadın sayımızın, birey sayımızın artması lazım" dedi.

 

Bakan Kaya, Bakanlığın "Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi"nin bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'de kadın mühendis sayısını yüzde 30'lardan, yüzde 50'lere çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. 

 

Kadınların istihdam oranının 2005'te yüzde 20,7 olduğunu anımsatan Bakan Kaya, bu oranının yüzde 29'lara yükseldiğini söyledi.

 

Bakan Kaya, kadınların 2005'te yüzde 23,3 olan iş gücüne katılım oranının da 2017'de yüzde 34,3'e ulaştığı bilgisini verdi.

 

Hükümet olarak 2023 hedefinin kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 41'e çıkartmak olduğunu ve bu hedefin üzerine çıkacaklarına inandığını aktaran Bakan Kaya, Türkiye'de kendi hesabına çalışan yüzde 16,5'lik kadın oranını düşük bulduğunu ifade etti. 

 

Kendi hesabına çalışan kadın sayısının geçen yıl 678 bin olduğunu buna bu yıl 122 bin kadın eklendiğine dikkati çeken Bakan Kaya, son 1 yıl içinde yüzde 18'lik artış sağlandığına işaret etti.

 

- "162 bin dar gelirli kadına 700 milyon lira kredi sağladık"

 

Bakan Kaya, 2017 itibarıyla 162 bin dar gelirli kadına 700 milyon lira kredi sağladıklarını vurguladı.

 

Bakan Kaya, kadın girişimciliğini artırmak, bu alandaki sorunlara yönelik yeni politikalar geliştirmek amacıyla Dünya Bankası ile iş birliği içinde yürüttükleri "Türkiye'de Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Artırılması" projesi kapsamında yaptıkları araştırmaların sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

 

Son 15 yılda kız çocuklarının okullaşma oranlarında artış yaşandığına değinen Bakan Kaya, orta öğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranının yüzde 45'ten yüzde 83'e yükseltildiğini, yükseköğrenimde de 3,2 kat artış sağlandığını vurguladı.

 

Kadınların önündeki her türlü engeli kaldırmayı hedeflediklerini, bunun için ilgili kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Bakan Kaya, "Güçlü bir gelecek için kadınlarımızın ekonomik, siyasal, sosyal olarak hayatta daha etkin şekilde yer almaları lazım" dedi.

 

Bakan Kaya, 2. Uluslararası İş'te Kadın Zirvesi'nden kadınlar ve gelecek adına verimli sonuçlar alınması temennisinde bulundu.

 

Haberin Fotoğrafları