Bugün bazı yayın organlarında yer alan “Huzurevlerinin Huzurunu Kaçıran Zam: Yüzde 148” başlıklı habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

14 Ekim 2017Paylaş
a-A+

Bugün bazı yayın organlarında yer alan “Huzurevlerinin Huzurunu Kaçıran Zam: Yüzde 148” başlıklı habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

 

Bu iddialar ile ilgili olarak;

 

1- Söz konusu olay Adana Huzurevimize bağlı özel bir proje olan "Küçük Evler Bölümü" için geçerlidir. Bakanlığımıza bağlı huzurevlerimizin ücretlerine 2 yıl aradan sonra 2014 yılında zam yapılmış ve bu zam ile birlikte F sınıfında olan Küçük Evler için 2 kişilik özel projeler olması dolayısıyla H sınıfı ücretlendirmeye geçirilmiştir. Bu değişiklik ile ücret farkları ilan edilerek kalmak isteyen yaşlılarımızın talepleri alınmıştır. Ancak Adana Huzurevi personelimiz söz konusu ücret farklarını almayı unutmuş ve bu 2016 yılında gerçekleştirilen denetim ile ortaya çıkmıştır.

 

2- Türkiye genelinde uygulanan ücret tarifesi idari hata dolayısıyla sadece bu huzurevimizde uygulanamamıştır. Bakanlığımız, iki senelik ücret farklarının yaşlılarımızdan tahsilini gerçekleştirmemiş, bu ücretleri idari hata saymıştır.

 

3- Yaşanan bu olayla birlikte misafirimiz olan yaşlılarımızın mağdur olmamaları için 12.09.2017 tarihinde bir yazı gönderilmiş ve 1 Ocak 2017 tarihinden önce Küçük Evler’de kalan misafirlerimizin F sınıfı ücretlendirmeden yararlanmaya devam etmeleri ancak bu tarihten sonra ilan edilmiş ve bildirilmiş olması dolayısıyla H sınıfı ücret ile tahsilatın gerçekleştirilmesi istenmiştir.

 

4- Söz konusu ücretlendirmeler Türkiye genelinde bulunan 144 (tüm resmi) huzurevimizde uygulanmaktadır.

 

Ayrıca yine söz konusu haberde CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş'in "8 bin 649 yaşlı ise huzurevlerinde kalmak için sıra bekliyor.” sözleri yer almaktadır.

 

Bu iddia ile ilgili olarak;

 

1- Türkiye genelinde Bakanlığımıza bağlı 144 Huzurevi ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, diğer bakanlıklara bağlı 2 huzurevi, Belediyelere bağlı 22 huzurevi, dernek ve vakıflara ait 29 huzurevi, azınlıklara ait 5 huzurevi ve ayrıca 178 özel huzurevi olmak üzere toplam 380 huzurevi bulunmaktadır.

 

2- Faaliyette olan bu huzurevlerimizde 13.375’i resmi kurumlarımızda olmak üzere 25.555 misafirimiz barınmakta ve 627’si resmi, 2.999’u özele, 1930'u diğer kurumlara ait olmak üzere Bakanlığımız denetimindeki tüm kurumlarımızda 5.556 boş yatak kapasitemiz bulunmaktadır.

 

3- Söz konusu sıra iddiası tamamen yanlış ve taraflı bir söylem üzerine kurulmuştur. Aynı il ya da bölge içerisinde hiçbir yaşlımızın sıra beklemesine gerek kalmadan yerleşebilecekleri kapasitemiz mevcuttur.

 

EK BİLGİ:

 

Bu vatandaşların büyük bir kısmının talebi; taleplerine uygun il, bölge ve/veya belirli bir kurumda yer bulunamaması sebebiyle karşılanamamaktadır. Sıra bekleyen çok sayıda yaşlımız özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet sunan Etiler, 75. Yıl ve Narlıdere Huzurevlerinde kalmak üzere sıra beklemektedir. Ayrıca sırada bekleyen yaşlılarımızın bir kısmı da halen bir huzurevinde kalmakla birlikte talep ettiği huzurevine başvurmuş olup nakil beklemektedir.

 

Resmi huzurevlerimizde halen 4.638 yaşlımız ücretsiz bakılmaktadır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.