21.09.2015

Bugün bazı basın organlarında yer alan 7 Haziran seçimleri öncesinde 44 ile yardımda bulunulduğu haberleri üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.Söz konusu haberde yer alan uygulama, geçmiş yıllarda da görece diğer illerimizden dezavantajlı durumda bulunan illerin ihtiyaçlarına göre yapılmıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına her ay düzenli olarak kaynak aktarımı yapılmaktadır. Periyodik olarak aktarılan kaynak ile Vakıfların cari harcamaları ve yoksul vatandaşlarımızın temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Söz konusu kaynak, illerin nüfusu ve çeşitli sosyo ekonomik göstergelere göre hesaplanmaktadır.

Düzenli olarak aktarılan periyodik pay, yoksulluğun görece yoğun olarak yaşandığı illerimize bazı dönemlerde yetersiz gelebilmektedir. Yoksul vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla 2014 yılında Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemindenalınan verilere göre diğer illerden görece daha yoksul illerimize ek periyodik pay aktarılmıştır.

Bu yıl ise bin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 2014 yılında yapılan düzenli yardımlarla süreli sosyal yardımlar analiz edilmiş,  düzenli ve süreli yardımlardan yararlanan nüfusun toplam il nüfuslarına ortalaması belirlenmiştir. Ortalamanın üzerinde kalan illere ilişkin düzenlenmeye gidilmiştir.

Bu çalışmalar, Bakanlığın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik rutin çalışmaları içerisinde yer almaktadır.

Haberlerde yer alan bunun 7 Haziran seçimleri öncesi yapılan bir uygulama olduğu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.Öte yandan Bakanlığımızın önümüzdeki aylarda rutin yardım faaliyetleri dışında ek periyodik pay gönderilmesine ilişkin herhangi bir çalışması bulunmamaktadır.


Sonraki Sayfa: Bugün (14.09.2015) bir gazetede yer alan ‘’Devletin Çocuk Koruma Evinde Küçük Kızlara Fuhuş İtirafları’’ başlıklı habere ilişkin olarak;

Önceki Sayfa : Evrensel gazetesinde yer alan "Yetiştirme Yurdunda Skandal İddia, Çocuklara İlişkin İstismar ve Darp" başlıklı haberin ardından Bakanımız Prof. Dr. Ayşen Gürcan'ın talimatıyla bahse konu olayla ilgili inceleme başlatılmıştır.