Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Yayımladığı Kutlama Mesajı
Kahraman ordumuz 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Başkomutanlığında Anadolu’yu bizlere ebedi yurt kılan büyük bir zafer kazanmıştır. Bu zafer vatan uğruna can veren, evlatlarından, sevdiklerinden vazgeçen aziz şehitlerimizin milletimize yaşattığı en büyük gururdur. Bugün 96. Yılını kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramını milletimizle birlikte yaşamanın onurunu yaşıyoruz.

30 Ağustosta elde edilen bu zafer Türk milletinin diriliş destanının yeniden yazıldığı gündür. Tarihi varoluş mücadeleleri, kahramanlık destanlarıyla dolu aziz milletimizin, yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

26 Ağustosta Malazgirt ruhuyla başlayan Büyük Taarruz 30 Ağustosta zaferle neticelenmiş Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun yolunu açmıştır. Tarihin akışını değiştiren bu zafer, esareti iman ve cesaretle yok ederek, vatan ve millet aşkıyla ördüğü istiklâl ve istikbal mücadelemizin gurur abidesidir. 

30 Ağustos Zaferi millet iradesinin ve insanlık onurunun her zaman galip geleceğini dünyaya açıkça göstermiş, işgale karşı direnen milletlere de ilham kaynağı olmuştur.

Bugün de Türkiye’nin bilim, sanayi ve teknolojide elde ettiği başarılarla, bin yıldır bu topraklarda yaşattığı ilim ve irfan geleneğiyle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmasını engellemeye çalışan terör odakları var. 15 Temmuz darbe girişimi bu hayâsız engelleme girişimlerinden bir tanesidir.

İstiklâline âşık kahraman milletimiz 15 Temmuz gecesi, milli mücadele ruhuyla Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın Başkomutanlığında tanklara, silahlara, bombalara göğsünü siper ederek, kurşunların üzerine atılarak kanlı darbe girişimini püskürtmüş, dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Darbe girişimi ve terör eylemleriyle Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışanlar milli irade karşısında mağlup olmuştur. Ekonomi terörüyle milletimizi hizaya getirmeye çalışanlar devletimizin ve milletimizin azmi ve kararlılığı karşısında yine hüsrana uğrayacaklardır.

Her zaman hakkın ve adaletin yanında yerimizi alıp zalime karşı mazlumun yanında duracağız. Daha çok çalışarak, üreterek, sanayi ve yüksek teknoloji yatırımlarıyla milletimizin refah seviyesini yükseltmeyi sürdüreceğiz. Şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan aziz vatanımızı canımız pahasına korumaya, insanımızın yaşam kalitesini artırmaya, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Milletimizle birlikte 1071’de Malazgirt’te, 30 Ağustos 1922’de Kocatepe’de çıktığımız bu kutlu yoldan bizi döndürmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Hangi şart altında olursak olalım yüreğimizdeki vatan aşkı yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Bu vesileyle aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

 

Zehra Zümrüt SELÇUK

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı