Yeni Yıl Mesajı
2019’u geride bırakıp yeni yıla girerken, 2020 yılının ülkemize ve insanlığa mutluluk, barış, huzur ve refah getirmesini diliyorum.
Takvim yapraklarının tükenmesi, bir yılın sona erip yeni bir yıla girilmesi bize şöyle bir durup geçmişin muhasebesini yapma fırsatı sunuyor. “İki günü bir olan zarardadır” düsturuna bağlı olanlara, yeni yılda bir öncekinden daha üstün gayret gösterme kararlılığı veriyor.
2019 yılını Yaşlılar Yılı olarak kutladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle ilk kez Yaşlılar Şurasını topladık. Yine yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla 12. Çalışma Meclisi’ni ve 7. Aile Şurasını gerçekleştirdik.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak yıl boyunca, mutlu ve üretken birey, uyumlu aile, müreffeh Türkiye hedefimiz doğrultusunda var gücümüzle çalıştık. “Sosyal devlet” ilkesini hayata geçirmek üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik politikalar geliştirdik, hizmetler sunduk.
İstihdamı, özellikle kadın, genç ve engelli istihdamını artırmak, çalışanlarımızın sosyal güvencelerini sağlamlaştırmak için yeni projeler geliştirdik, programlar başlattık. Dijital dönüşümün tüm dünyayı etkilediği bir dönemde bugünün iş gücünü ve gençlerimizi geleceğin işlerine hazırlamaya odaklandık.
2019 yılında Milli Mücadele’nin başlamasının 100. Yıl dönümünü kutladık. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının yaktıkları istiklal ateşinin Ankara’ya ulaşmasını hafta hafta, ay ay 100 yıl sonra bir kez daha yaşadık.
2020’de, 23 Nisan 1920’de Ankara’da milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasının 100. Yıl dönümünü kutlayacağız. Bir kez daha “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir!” diyecek ve milletin iradesini türlü hile ve oyunlarla bozmaya çalışanların karşısında olacağız.
Yeni yılla birlikte, 2020’li yıllara giriyoruz. 2023’te Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümüne artık çok az bir zaman kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 2023, 2051 ve 2071 hedeflerimize daha bir kararlılıkla yürüyeceğiz.
Yeni yıl bize ayrıca geleceğe dair ümitlerimizi tazeleme ve iyilikler, güzellikler dileme fırsatı veriyor. 2020 yılından kadınları güçlü, aileleri mutlu, çocukları güvende, gençleri eğitim ve kariyerlerini ilerleten, engelli ve yaşlılarını, yardıma ihtiyacı olanlarını koruyup gözeten, şehit yakınları ve gazileriyle gururlanan, istihdamı artıran, tüm dünyadaki mazlum ve mağdurların sesi olan güçlü ve müreffeh bir Türkiye diliyorum.