TBMM’nin Açılışının 100. Yıldönümü Kutlama Mesajı
23 Nisan 1920’de Ankara’da açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin 100. kuruluş yıl dönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ve heyecanla kutluyorum.
Devleti izmihlal ve inkırazdan kurtaran, Cumhuriyeti ilan eden ve Milli Mücadeleyi her süreçte yönetip denetleyen TBMM dünyada eşine az rastlanır bir mevkiye sahip Gazi bir Meclistir.
Dün Polatlı'ya kadar gelen işgalcilerin karşısında dimdik duran TBMM 15 Temmuzda da bir işgal operasyonuna karşı durarak Milletin iradesini başarıyla savunmuş ve korumuştur.
Sakarya Meydan Muharebesi sırasında top seslerinin Ankara’dan duyulduğu bir dönemde dahi faaliyetlerine kesintisiz devam eden TBMM, 15 Temmuz gecesi savaş uçaklarının bombalarına hedef olduğunda da aynı kararlılıkla milli iradenin haykıran sesi oldu.
TBMM dün olduğu gibi bugün de Türk Milletinin huzur ve refahı, istiklal ve istikbali için çalışmaya devam etmektedir.
TBMM'nin açılmasıyla, Şark tarihinde ilk defa bir Millet egemenlik hakkını kayıtsız şartsız ele geçirmiştir. Daha sonra aralıklarla gerçekleşen darbe ve müdahalelere rağmen Türk Milleti 1920'de kazandığı egemenliği bir daha hiç kimseye kaptırmamaya kararlı olduğunu her zaman göstermiştir.
Milli Egemenliğin 100. Yılını meydanlarda, yüzbinlerin, milyonların katıldığı büyük topluluklar halinde kutlamayı ne kadar istesek de bu yıl, Covid-19 salgını nedeniyle, hepimizin sağlığını gözetmek, sosyal mesafe kurallarına riayet etmek zorundayız. Nasıl 23 Nisan 1920’nin üstünden geçen yüz yıl, içimizdeki coşkuyu azaltmadıysa, bugün aramıza koyduğumuz fiziksel mesafe de coşku ve heyecanımızı azaltmıyor.
100 yıl önce büyük fedakarlıklarla yürütülen Milli Mücadele, kazanılan zafer ve kurulan Cumhuriyet bize ülkemizi daha da güçlendirmek milletimizin huzur ve refahını pekiştirmek için ilham kaynağı oluyor.
23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, dün olduğu gibi bugün de, yarın da “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin merkezi olmaya devam edecek. Bu vesileyle, kuruluşundan bu yana TBMM çatısı altında milli iradeyi temsil etmiş tüm milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.