Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un Kurban Bayramı Münasebetiyle Yayımladığı Mesajı
Aziz milletimizin, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutluyor, bayramın ülkemizde ve yeryüzünde kardeşlik iklimini güçlendirmesini, tüm insanlığa barış, huzur ve esenlikler getirmesini Allah’tan temenni ediyorum.

Kuşkusuz bu bayramlara erişmemize vesile olan kahraman şehitlerimizi, değerli ailelerini, gazilerimizi unutmamız mümkün değildir. En büyük övgüyü, mutluluğu şehit yakını ve gazilerimiz hak ediyor. Onlar vatan söz konusu olduğunda 15 Temmuzda, terörle mücadelede eşlerini, evlatlarını ezan susmasın, bayrak inmesin diye şehadete uğurladılar. Şehit yakını ve gazilerimize şahsım ve milletim adına minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Büyük bir coşku ve heyecanla idrak ettiğimiz Kurban Bayramı diğergamlığı, yardımlaşma ve dayanışmayı artıran, sevgi ve merhameti çoğaltan en önemli günlerdendir. Kurban yakınlaşmadır, cömertliktir, paylaşmadır. Biz bu ruhla on altı yıldır her türlü zorluğun üstesinden geldik, her türlü sıkıntıyı milletimizle birlikte aştık. Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdürdük, Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenlerin oyunlarını bozduk, yerli ve milli politikalarla sun’i ekonomik krizleri boşa çıkardık. Ekonomide elde ettiğimiz başarıyı doğrudan aile, çalışma ve sosyal hizmetlere yansıttık.

Aile odaklı sosyal yardım ve hizmet modeliyle aile bütünlüğünü koruyarak kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazilerimizi destekledik. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye vizyonuyla kadının ekonomide, siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha çok yer alması için çalıştık. Çalışma ve aile hayatı arasında kurduğumuz bağı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Dezavantajlı grupların çalışma hayatına kazandırılması, kadınların çalışma hayatında fırsat eşitliğinden yararlanması, iş güvenliği, sosyal güvenlik ve istihdam politikalarında vatandaşlarımıza yeni imkânlar sunduk. Sivil toplum kuruluşlarımız, işçi sendikalarımızla birlikte çalışma hayatı ve işçi haklarının iyileştirilmesine yönelik önemli adımlar attık.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında işçilerimizin alın teri ve emeği vardır. Bayramları bayram yapan alın teriyle kazanan kardeşlerimizin yüreğindeki sevinç ve muştudur. Büyük Türkiye ailesi olarak daha mutlu ve huzurlu bayramları yaşamak için; kadını, erkeği, genci yaşlısıyla yerli ve milli üretim anlayışı ile çalışacağız.

Yeni Hükümet Sistemi ile aile ve çalışma hayatına yönelik daha etkin, daha hızlı kararlar alacağız. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler alanında ülkemizi model ülke haline getireceğiz. Türkiye güçlü ekonomisi, güçlü Hükümet modeliyle Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mazlum coğrafyalara umut olmaya devam edecek. Myanmar’dan Bosna’ya, Filistin’den Afrika’ya dünyanın her köşesine yardım elimizi uzatıyor, gönül köprüleri inşa ediyoruz.

Bugün de sahip olduğumuz inanç ve ahlaki değerleri yaşatarak yaşlılarımızın ellerinden öperek hayır dualarını alacağız. Akraba ve komşularımızı gözeterek, çocukları, yetim ve öksüzleri sevindirerek Kurban Bayramını en iyi şekilde ihya edeceğiz.

Bu duygularla şehit yakını ve gazilerimiz başta olmak üzere aziz milletimizin ve İslam âleminin Kurban Bayramını bir kez daha tebrik ediyor, bayramın ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlikler getirmesini Allah’tan temenni ediyorum. 

Zehra Zümrüt Selçuk

T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı