Engelliler Haftası Mesajı
Engelliler Haftası münasebetiyle, tüm engelli vatandaşlarımız ve ailelerini, önlerine çıkan zorlukları aşmak için gösterdikleri azim, sebat ve kararlılıklarından ötürü kutluyorum.
10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nın ülkemizde ve dünyada engelli vatandaşlarımıza karşı olan hassasiyetin artmasına katkı sağlamasını diliyorum.
Engelli kardeşlerimiz, yaşadıkları fiziki ve zihinsel engelleri aşmak için her gün tazelenen gayretleri ile engelli ailelerimiz ise gösterdikleri dayanışma ve fedakarlıklarıyla hepimize örnek oluyorlar. Geleceğe dair ümitlerimizi yeşertiyor, bize cesaret aşılıyorlar. Eğitimden istihdama, kültürden spora, hayatın her alanında birlikte aştığımız engellerin bizleri daha büyük hedeflere taşıyacağına inancım tam.
Hükümet olarak, yıllar yılı kanayan bir yara olan engelli vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için tarihi adımlar attık, reformlar gerçekleştirdik. 2005 yılında, 1500 maddelik Engelliler Hukukunu oluşturduk. Engelli kardeşlerimizin eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine hak ettikleri hizmetlerden yararlanmaları için hukuki zemini inşa ettik.
Erişilebilirliğin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Şehirlerimiz, kamu hizmet binalarımız, parklar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları hızla engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği donanıma sahip hale gelmeye başladı.
Aile dostu bakım modellerini geliştirmeye, yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Aile yanında destek programlarıyla engelli kardeşlerimizin bakımlarının evde, ailesinin yanında yapılmasını sağlıyoruz. Bugün 526 bin engelli kardeşimize ayda 1,460,61 TL bakım desteği veriyoruz.
Özel bakım merkezlerinden hizmet alımı modeli uygulamasını başlattık. Son 5 yılda bakım hizmeti için bekleyen engellilerimizin taleplerini tümüyle karşıladık. 17 yılda 10 kat artış sağlayarak sadece kamuda engelli memur sayımızı 56 bine çıkarttık.
Sanatta, sporda, iş dünyasında, sivil toplumda, siyasette ve çalışma hayatında engelli kardeşlerimizin başarılarıyla daima onur ve mutluluk duyuyoruz. Engelli maaşı ve evde bakım hizmetlerinden, taşımalı eğitim ve engelli memur atamalarına kadar uzanan geniş bir hizmet ağı ile her daim engellilerimizin yanında yer alıyoruz.
Sosyal devlet anlayışımızın bir gereği olarak, engelli kardeşlerimizin sosyal hayata uyum sağlamaları, her türlü haktan en iyi şekilde yararlanabilmeleri için, engellilerimizin nitelikli bir eğitim almasını, çok daha iyi şartlarda istihdam edilebilmelerini ve toplumsal hayata uyumlarını kolaylaştıracak adımları atıyoruz. Hayata geçirdiğimiz her bir hizmeti, onlara sağlanan bir ayrıcalık olarak değil, yerine getirilmemiş/iade edilmemiş hakların telafisi olarak görüyor ve bu anlayışla hareket ediyoruz. Bu ilke bütün sosyal politikalarımızın da temel dayanağını oluşturuyor.
Covid-19 salgını karşısında insanlığın büyük bir imtihan verdiği şu dönemde, yaklaşık 2 aydır son derece titizlikle yönettiğimiz pandemi süreciyle ülke olarak tüm dünyaya örnek bir mücadele ortaya koyuyoruz. Salgını başından bu yana dikkatle takip ediyoruz. Yüksek risk grubu içerisinde bulunan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızı salgından korumak için tedbirleri vakit geçirmeden alıyor ve hassasiyetle uyguluyoruz.
Evde Bakım Desteği ile engelli aylığı alanların rapor sürelerini uzattık. Rapor süreleri bitse dahi rapor yenilemeden 3 aya kadar aylık alabilmelerini sağladık. Tüm il ve ilçelerde oluşturduğumuz VEFA Sosyal Destek Grupları ile, risk grubu içinde yer alan yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ilaçtan gıdaya tüm ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olduk.
Pandemi Sosyal Destek programımız kapsamında engelli ve engelli yakını aylığı alan vatandaşlarımıza 1000’er TL yardımı evlerinde ulaştırdık.Kurumsal bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve engelliler için gelir ölçütü ve ağır engellik şartını geçici olarak, 3 ay süreyle kaldırdık. Covid-19 salgını öncesinde 438 resmî bakım merkezinde, bakıma ihtiyacı olan engelli veya yaşlının gelir ve engel oranına bakılmaksızın tüm giderleri devlet tarafından karşılanmaktaydı. Resmi bakım merkezlerimiz Covid-19 döneminde de hizmete devam ediyor. Ancak, içinde bulunduğumuz dönemde, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, özel huzurevleri ve engelli bakım merkezleri ücretlerini de Bakanlık olarak karşılayacağız.
Bilindiği üzere bu yılı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, Erişilebilirlik Yılı ilan etmiştik. Bu vesileyle engelli vatandaşlarımız için sağlanan hizmetlerde kaliteyi ve erişilebilirliği ön plana çıkarttığımız, sosyal devlet olma yolunda daha ileri hedeflere hep birlikte yürüdüğümüz bir yıl olacak.
Başta engellilerimiz ve yaşlılarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın sağlığı, refahı ve geleceği için tüm imkanlarımız ve gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimin de aynı azim ve kararlılıkla hayata daha sıkı tutunacağına, başarılarıyla göğsümüzü kabartmaya devam edeceğine inanıyorum. Bu olağanüstü günleri geride bıraktığımızda yine bir araya gelecek, başarılarımızı birlikte kutlayacağız. Hayattaki en büyük ve en zorlu engelin, inancını ve umudunu yitirmiş yürekler olduğunu asla unutmamalıyız.
Bu özel haftanın engelli vatandaşlarımıza karşı insani sorumluluklarımızın yılda bir defa değil her gün ve her an farkında olmamıza vesile olacak bir hafta olmasını umuyorum. Tüm engelli vatandaşlarımızı Engelliler Haftası dolayısıyla bir kez daha selamlıyor, aileleri ve sevdikleriyle birlikte huzurlu bir gelecek diliyorum.