Emekliler Haftası ve Dünya Emekliler Günü Mesajı
Ömrünün en verimli dönemlerini ülkesine, milletine ve insanlığa hizmet etmekle geçiren, özverili ve fedakârca yürüttükleri çalışmalarıyla emeğin, alın terinin, helal kazancın timsali emekli vatandaşlarımızın Emekliler Haftasını ve Dünya Emekliler Gününü tebrik ediyorum.

Emekliler haftası içinde kutlanan Dünya Emekliler Gününün emekli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin ve sosyal refahının artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Ayrıca bu haftanın ehemmiyeti kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğu 30 Haziran’ın (1927) ülkemizde emekliler günü olarak kutlanmasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 30 yıla yakın verdiği mücadele, çalışma azmi ve kararlılığı ile her türlü zorluğa karşı gelerek, milletimizle tam bir dayanışma içerisinde kadim Anadolu coğrafyasında yeni bir ülke kurmuştur.

Bu ülkeyi yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için bugün 83 milyonluk Türkiye ailesi olarak kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla çalışmaya devam ediyoruz.

Emekliliği yaş almak, yaşlanmak ve bir kenara çekilmek olarak görmüyoruz. Emeklilik belirli bir dönem işgücüne katılarak, çalışarak milletimiz ve tüm insanlık için değer üretmektir.

Ürettiğimiz bu değer entelektüellerimizin, yazarlarımızın kaleminde fikir ve düşünceye, Öğretmenlerimizin özverili çalışmalarıyla bilime, ahlak ve fazilete, doktorlarımızın ellerinde yeni ve sağlıklı bir hayata dönüşüyor.

Kahraman Mehmetçiğimiz, subaylarımız canını feda ederek bu aziz vatanı bizlere yurt kılıyor. İşçilerimizin döktüğü alın teri fabrikalarda, işletmelerde ürüne, çiftçilerimizin nasırlı ellerinde sofralarımızda yemeğe dönüşüyor. Mühendis ve mimarlarımızın maharetiyle şehirlerimiz imar ediliyor.

Bu yüzden emeklilerimiz, Türkiye sevdası ile çalışan, canlarını feda eden kardeşlerimiz büyük bir takdiri ve saygıyı hak ediyor. Çalışma hayatında, vatan nöbetinde gösterdikleri gayret ve fedakârlıklardan dolayı tüm emeklilerimize, kahraman şehit ve gazilerimize, değerli ailelerine şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Kovid-19’la mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızı, terörle mücadelede şehit olan askerlerimizi, iş kazasında vefat eden emekçi kardeşlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine salimen ulaşması, müreffeh bir ülkenin inşası için gece gündüz demeden çalışan ve bugün 12 milyonu aşan emeklimizin sağlık ve huzur içerisinde yaşam sürmesi için gayret gösteriyoruz.

2002 yılından bu yana emeklilerimizin artan milli gelirden daha fazla pay alması için bir dizi tedbiri hayata geçirdik.

Emeklilerimizin tamamının banka promosyonu almasını sağladık. En düşük emekli maaşını 1.500 TL seviyesine yükselttik. Son 18 yılda 65,8 TL olan emekli maaşlarını yaklaşık yüzde 394 reel artışla 1.669,2 TL’ye çıkardık.

Emekli olduktan sonra da işgücüne sahip emekli vatandaşlarımızın çalışmalarını teşvik etmek amacıyla yapılan %15 oranında kesilen sosyal güvenlik destek primini önce %10’a indirdik, 2016 yılında da tamamen kaldırdık.

Demokrasimizin bir gereği ve hak arama aracı olan emeklilerimizin sendikalaşmasının önünü açtık. Emeklilerimizin sosyal refahını artırmak amacıyla maaş artışlarını memur maaş artışlarına endeksledik ve enflasyon farkı almalarını sağladık.

Senede iki defa olmak üzere Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde 1000 TL ikramiye ödemesi yapıyoruz.

Önümüzdeki Kurban Bayramı öncesinde de inşallah 17 Temmuz tarihinden itibaren emeklilerimize toplam 10,9 Milyar TL ikramiyenin ödemesini yapmaya başlayacağız.

Gelişen büyüyen ekonomimizle birlikte emeklilerimizin sahip olduğu ekonomik ve sosyal haklarında iyileştirmeler yapmayı sürdüreceğiz.

Bu vesileyle emekli vatandaşlarımızın tekrar Emekliler Haftası ve Dünya Emekliler Gününü kutluyorum. Aileleriyle birlikte sağlıklı bir yaşam sürmelerini Allah’tan temenni ediyor, tüm emeklilerimize saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Zehra Zümrüt SELÇUK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı