Dünya Engelliler Günü Mesajı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizde ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Engelli kardeşlerimizin elde ettiği her başarının temelinde büyük bir azim, gayret ve dayanışma var. Engelsiz bir yaşam adına sağladıkları bütün kazanımlardan milletimiz adına onur duyuyoruz. Eğitimden istihdama, kültürden spora, hayatın her alanında birlikte aştığımız engeller bizleri daha büyük hedeflere taşıyacaktır.
Engelli vatandaşlarımızın bütün sorunlarına sahip çıkmak bizim her zaman temel prensiplerimizden biri oldu. Hayat standartlarını geliştirmek ve saygınlıklarını korumak amacıyla öncelikle temel haklarla ilgili hukuki altyapımızı güçlendirdik.

2005 yılında, 1500 maddelik Engelliler Hukukunu oluşturduk. Engelli kardeşlerimizin eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine hak ettikleri hizmetlerden yararlanmaları için hukuki zemini oluşturduk.

Erişilebilirliğin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Şehirlerimiz, kamu hizmet binalarımız, parklar, kaldırımlar, toplu taşıma araçları hızla engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği donanıma sahip hale gelmeye başladı.
Aile dostu bakım modellerini geliştirmeye, yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Aile yanında destek programlarıyla engelli kardeşlerimizin bakımlarının evde, ailesinin yanında yapılmasını sağlıyoruz. Bugün 526 bin engelli kardeşimize ayda 1,460,61 TL bakım desteği veriyoruz.
Özel bakım merkezlerinden hizmet alımı modeli uygulamasını başlatarak, son 5 yılda bakım hizmeti için bekleyen engellilerimizin taleplerini tümüyle karşıladık. 17 yılda 10 kat artış sağlayarak sadece kamuda engelli memur sayımızı 56 bine çıkarttık.

Sanatta, sporda, iş dünyasında, sivil toplumda, siyasette ve çalışma hayatında engelli kardeşlerimizin başarılarıyla daima gurur ve mutluluk duyuyoruz.
Bu duygularla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor; bütün engelli vatandaşlarımızı ve kıymetli ailelerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.