Dünya Engelliler Günü Mesajı
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizde ve dünyada engelli hak ve sorunları ile erişilebilirlik konusundaki farkındalığa vesile olmasını temenni ediyorum.

Engelli hak ve mücadelesi, günümüz dünyasının en önemli meselelerinden biri. Ülkemizde ise engellilerin karşı karşıya oldukları sorunlar, ancak milli iradenin tecellisi olan Hükümetlerimiz 18 yıl önce göreve geldikten sonra hakkıyla gündeme alınabildi. 2002’den beri devletimiz engelli vatandaşını yılda bir kez değil, her an ve her koşulda gözeten bir yönetim anlayışını benimsedi.

Bakanlık olarak engelli hizmetlerindeki temel vizyonumuz, vatandaşlarımızı hayatın uygun olan her alanında etkin kılmak ve hayatın akışına dâhil etmektir. Bu çerçevede; vatandaşlarımızın eğitim, istihdam, sağlık ve bakım hizmetleri, sosyal kültürel faaliyetleri dâhil olmak üzere tüm insani gereksinimlerini temin etmekteyiz.

Engelliler Kanunu ile 15 yıl önce temelini attığımız hukuki altyapı başta olmak üzere; uygulamaya aldığımız icraatlar, sürekli geliştirdiğimiz projeler ve toplum nezdindeki bilinçlendirme faaliyetlerimiz sayesinde vatandaşlarımız hak ettiği hayat şartlarına büyük oranda kavuşmuştur.

Özellikle son bir yıldır tüm dünyanın mücadele ettiği Kovid-19 salgını sürecinde önemine tanıklık ettiğimiz sosyal hizmetlere erişimde sağlanan kolaylıklar, sorunların çözümünde önemli rol oynamaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını “Erişilebilirlik Yılı” ilan etmesiyle yüzde yüz erişilebilirlik hedefimizi ortaya koyarak bu alandaki çalışmalarımıza hız verdik.

Bizler, fırsat verildiğinde sanatta, sporda, siyasette ve çalışma hayatı başta olmak üzere her alanda üstün başarılar gösteren engelli kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Amacımız önce kalplerdeki engelleri kaldırarak tüm vatandaşlarımızın birlikte uyum içerisinde karşılıklı saygı ve sevgi ortamında yaşayabildiği bir Türkiye’nin inşasıdır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza ve kıymetli ailelerine sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.