Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Mesajı
Çocukların küçük yaşta hayatın yükünü taşımak zorunda kalmadığı, ailelerinin yanında ve okullarda sağlıklı ve mutlu bir geleceğe güvenle hazırlanabildikleri bir dünya dileğiyle tüm çocukların ve milletimizin 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nü kutluyorum.

Çocukların zihinsel, fiziksel, toplumsal ya da ahlaki açılardan tehlikeli ve zararlı işlerde çalıştırılması, onların çocukluklarını yaşamalarını engelliyor, sahip oldukları potansiyeli ve saygınlıklarını eksiltiyor, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar veriyor. Çocukların okula düzenli devam etmelerini engelleyen işler, onların sadece eğitimlerini aksatmıyor, geleceklerini de karartıyor. Çocukların temel haklardan mahrum edilmesi hiçbir geleneğe, inanca ve insanlık vicdanına sığmaz.

Çocuk işçiliği küresel ölçekte bir sorun olmayı sürdürüyor. Halen dünyada 150 milyon civarında çocuk çalışmak zorunda. Bu sayı ise toplam çocuk nüfusunun yaklaşık yüzde 10’una karşılık geliyor. Bu çocukların yaklaşık yarısı ise tehlikeli işlerde çalışıyor.

Ülkemizde çocuk işçiliğiyle yıllardır kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Ulusal İstihdam Stratejimizde çocuk işçiliğini sonlandırma hedefini koyduk. Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Ulusal Programı kapsamında 7 temel politika ve 18 strateji belirledik. Çocukların çalışmak zorunda kalmasına yol açan yoksulluğu ortadan kaldırma, çalışan çocukları okula yönlendirme ve çocuk işçiliği hakkında toplumsal bilinç ve duyarlılığı artırmaya yönelik faaliyetler yürütüyoruz.  

2018 yılını Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ilan ettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, ilgili bakanlıklar, meslek kuruluşları, sosyal taraflar ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün de imzaladığı, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ortak Deklarasyonu’nu açıkladık.

Bilhassa çocukların eğitime erişiminin sağlanmasını en önemli tedbirlerden biri olarak görüyor, bu amaçla çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu çerçevede ILO ile iş birliği içerisinde Ordu, Düzce, Sakarya ve Şanlıurfa illerinde 2017’de başlatılan Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesini 2020 yılı sonuna kadar uzattık. Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi’nin ikinci fazını (METİP-II) ülke çapında uygulamaya geçirdik.

81 ilde, 567 personel ile Çocuk İşçiliği ile Mücadele Birimleri kurduk. Bugüne kadar sokakta çalıştırılan 22.153 çocuğumuza müdahale ettik. 897 çocuğun ailesi hakkında adli işlem başlattık 5.523 çocuğumuz hakkında eğitim, rehberlik ve danışmanlık tedbirleri aldık. Söz konusu çocuklarla ilgili yapılan mesleki çalışmalar sonucunda 518 çocuğumuzu bakım kuruluşlarımıza aldık 6.053 çocuğumuzun ailesine SED hizmeti ya da sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile destek sağladık.

Çocuk işçiliğini önleme mücadelemizin istatistiklere yansıması bizleri mutlu ediyor. 1999’da %10,3 olan çocuk işçi oranı 2019’da %4,4’e düşmüş durumda. Çalışan tek bir çocuk kalmayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Çocuklar bize Allah’ın bir emaneti, bizim gözbebeğimiz ve umudumuzdur. Daha iyi bir gelecek için çocuklarımıza bütün gayretimizle sahip çıkmanın sorumluluğu ve idraki içindeyiz. Kovid-19 pandemisi dolayısıyla yaşadığımız manevi ve sosyal tecrübenin, bu konudaki hassasiyetlerimizi daha da artıracağına inanıyorum. Pandemi döneminde çocukları, çocuk işçiliğine karşı her zamankinden daha fazla korumamız gerek.

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nün çocuklarımız için aydınlık yarınların müjdecisi olmasını olmasını diliyor, tüm çocuklarımıza ve milletimize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Zehra Zümrüt SELÇUK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı