Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı
Gazi milletimizin kahramanca mücadeleleriyle vatanımızın istiklal ve güvenliği teminat altına alındıktan sonra, bu coğrafyadaki bin yıllık devlet geleneğimizden ve tarihi, muasır gelişmelerden alınan güç ve tecrübeyle 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “benim en büyük eserimdir” dediği Cumhuriyet’i, milletçe 97 yıldır bütün değer ve koşullarıyla yaşatmaya devam ediyoruz. 

İstiklalinden ve muasır medeniyet idealinden hiçbir zaman vazgeçmeyen aziz milletimiz, Cumhuriyete milli iradenin kaynağı ve ortak değerimiz olarak sahip çıkma kararlılığını her daim göstermiştir. Cumhuriyet, sahip olduğumuz milli mutabakatın ve toplumsal müştereklerimizin en somut tezahürlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Cumhuriyetimizi çağın değerleri, milli ideal ve sosyal kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda güçlendirmek ve ileriye doğru taşımak her türlü siyasal anlayışın ötesinde vatanseverliğimizin bir gereğidir.

Türkiye, bugün; sahip olduğu köklü devlet tecrübesi ve millet ruhunu 21. yüzyıla damgasını vuracak yeni tarihi zaferlerle taçlandırmanın azmi ve kararlılığı içindedir. Tarihi başarılarımız ve bir asırlık Cumhuriyet tecrübesi, 2023, 2053, 2071 vizyonlarını hayata geçirme yolunda milletimize büyük bir özgüven ve ümit kaynağı olmaktadır.

Son 18 yıldır ekonomiden aile hayatına, dış politikadan sağlık ve eğitim alanında atılan adımlara kadar; milletimizin gönül desteğiyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde şaşmadan devam eden tarihi yürüyüşümüz sayesinde bugünlere geldik. Bu kutlu yürüyüş, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yürütülen politika, çalışma ve hizmetlerle de toplumun bütün katmanlarında gereken yankıyı bulmuştur.

Vatandaşlarımızın hakkını ve onurunu koruyarak milli birliğimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmek, toplumsal huzuru ve refahı temin etmek, bugün olduğu gibi yarın da Cumhuriyetimizin yükseltilmesi yolunda bizim en asli vazifelerimizden biridir.

Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet diyerek Allah’ın yardımı, milletimizin her zamanki feraseti ve desteğiyle ülkemizi inşallah, hep birlikte çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir geleceğe doğru taşımaya devam edeceğiz.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıldönümünü ve aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.