Anneler Günü Mesajı
Sevginin, şefkat ve merhametin vücut bulmuş hali, biz evlatlarını yetiştiren, aileyi bir arada tutan, toplumu aydınlık geleceğe taşıyan değerli annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum.
Bir bebeği dünyaya getirmek, onu sevgi ve şefkatle kucağına almak, güzel ahlak ve terbiye ile yetiştirmek, anneliğin kerametidir. Annelik bizim geleneğimizde ilahi merhametin yeryüzündeki tecellisidir.
Ana sütü bizim için hak etmenin, helal kazancın sembolüdür. Annenin ayaklarının altı cennettir. Annenin hakkı ödenmez. Anne evlatlarının ve dolayısıyla toplumun ilk mürebbiyesi, ilk öğretmeni, hayat yolundaki ilk kılavuzudur. Bir ülkenin anneleri ne kadar güçlü olursa yetiştirdikleri nesiller de o denli başarılı ve üretken olur.
Anadolu’ya ismini veren, üstün cesareti, kahramanlıklarıyla istiklal ve istikbalimizin mimarı olan annelerimiz birlik ve beraberliğimizin, güçlü aile, güçlü Türkiye’nin de teminatıdır. Sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, paylaşmayı ve hoşgörüyü bizlere öğreten annelerimiz, ülkemizde mutluluğu ve huzuru tesis etmede en büyük gücümüzdür.
Geleceğin anneleri olacak kız çocuklarımıza iyi bir eğitim sağlamak, anne ve bebek sağlığını iyileştirmek, kadınlarımızın sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak, kadın istihdamını arttırmak ve kadın emeğine hak ettiği değeri kazandırmak, kadınlarımızın sosyal ve siyasal hayata eşit bireyler olarak katılımlarını temin etmek için önemli adımlar attık. Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yıl Dönümü 2023’e doğru Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planımız çerçevesinde var gücümüzle çalışıyoruz.
Evde bakım desteği, doğum izninde yapılan düzenlemeler, kreş desteği, sigorta prim destekleri, yarı zamanlı çalışma gibi uygulamalarla çalışan anneleri destekliyoruz. Şartlı sağlık, gebelik, doğum ve lohusalık yardımı gibi sosyal yardım programları ile dezavantajlı anneleri koruyoruz. Sosyal yardımlarımızı, hak sahiplerinin %61’ini kadınlar oluşturacak şekilde kadınları önceleyerek planlıyoruz.
Bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede Mercan Seferberliği başlattık. Mercan Seferberliği ile, kadına yönelik şiddetle mücadele etmenin yanı sıra kadınlarımızı her alanda güçlendirmeyi hedefliyoruz. Kadınlarımıza kendi hikayelerini yazma fırsatları sunmak, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almalarını sağlamak ve annelik rolünü güçlendirecek politikalar geliştirmek de Mercan Seferberliğimizin hedefleri arasında.
Covid-19 salgınına karşı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkı sosyal mesafe tedbirleri almak zorunda kaldık. Hastalığa karşı risk altında oldukları için ne yazık ki haftalardır annelerimizi ziyaret edemiyor, ellerini öpemiyor, onlara sarılamıyoruz. Haftalardır hep birlikte gösterdiğimiz fedakarlıkların nihayet sonuç vermeye başlaması tek tesellimiz. Ne var ki Covid-19’la mücadelede elde ettiğimiz kazanımı kaybetmemek için Anneler Günü’nde de tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Annelerimizi fiziken ziyaret edemiyor olsak da onları bu günde telefonla, görüntülü görüşme yoluyla arayarak sevgi ve hürmetlerimizi iletelim ve böylece sağlıklarını da korumuş olalım.

Ülkemizin bu zor zamanlarında sabrıyla ve sevgisiyle zorluklara göğüs germemizi sağlayan değerli annelerimiz, kadınlarımız sizlere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Ülkemizde birlik ruhunu sizler mayalıyor, milli manevi değerlerimizi yüceltiyor ve ailelerimize güç katıyorsunuz.
Aileyi ayakta tutan, varlığımıza anlam katan, fedakârlık ve cömertlik timsali siz değerli annelerimize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Anneler Gününüz kutlu olsun!