7 - 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Tebrik Mesajı
Azmi ve cesareti, başarılı çalışmalarıyla ülkemize güç veren görme engelli kardeşlerimizin 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasını tebrik ediyorum. Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasının ülkemizde ve tüm dünyada toplumsal farkındalığın artırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Görme engelliler için özgürlüğün simgesi olan beyaz baston toplumu birleştiren, harekete geçiren önemli bir semboldür. İnsanlık bu sembol etrafında bir araya gelmeye, görme engelli kardeşlerimizle kol kola yürümeye, engelleri birlikte aşmaya devam edecek.

Bakanlık olarak, görme engelli kardeşlerimizin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretmeye, öz güvenlerini artırmaya, moral ve motivasyonlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Engelleri birlikte aşarak, ayrımcılığa maruz kalmadan yaşama sımsıkı sarılmaları, toplumsal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla çok yönlü ve etkin politikaları hayata geçirdik.

Eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım ve rehabilitasyon hizmetlerine kadar her alanda yanlarında olduk. Geliştirdiğimiz sosyal yardım ve hizmet modelleriyle görme engelli kardeşlerimizin sosyal yaşama katılımına tam destek verdik.

Görme engelli kardeşlerimizin sorunlarını sadece kendilerinin ve ailelerin sorunu olarak değil, toplumsal boyutlarıyla hepimizin ortak sorunu olarak gördük. Birlikte aile olduk, her türlü sorunu birlikte çözerek sosyal dayanışmayı güçlendirdik. Erişilebilirlik konusunda kaldırımların tamamında hissedilebilir yüzeylerin yapımını zorunlu hale getirdik. Görme engelli kardeşlerimizi teknoloji ile buluşturarak yaşamlarını kolaylaştırdık.

Her vatandaşımızın hedeflediği, sahip olduğu mutluluğa görme engelli kardeşlerimizin de erişmesi ve sahip olması için çalışmaya, her türlü gayreti göstermeye devam edeceğiz.

Bu duygularla, görme engelli kardeşlerimizin “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasını” tekrar tebrik ediyor, aileleriyle birlikte sağlık ve esenlik içinde mutlu bir yaşam sürmelerini Allah’tan temenni ediyor, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum.

 

Zehra Zümrüt SELÇUK

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı