30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama Mesajı
Aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşku ve heyecanla kutluyorum.

30 Ağustos; tarihimize “Zaferler Ayı” olarak geçen Ağustos ayı içinde, müjdesi 26 Ağustos 1071’de ta Malazgirt’te verilen, işaret fişeği 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz’la atılan, bu topraklardaki bin yıllık varlığımızın perçinlendiği bir kahramanlık abidesidir.

Bundan 99 yıl önce, 1921 Ağustos’unun sonlarında Polatlı’dan Haymana’ya uzanan hat boyunca 22 gündüz 22 gece devam eden Sakarya Meydan Muharebesi’nde şanlı bir savunma mücadelesi vermiş, düşmanı püskürtmüştük. Sakarya’dan bir yıl sonra, 26 Ağustos 1922’de bu sefer taarruz eden taraf bizdik. 30 Ağustos 1922’deki Dumlupınar’daki Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde zafere yürüdük.

Millet olarak bu müstesna zaferi en güzel şekilde yaşamayı ve yaşatmayı kendimize daima bir borç biliyoruz. Şartlar ne olursa olsun her Zafer Bayramı’nda istiklalimizi muhafaza etmenin onurunu ve sevincini yaşamaktayız.

Yüz yıl önce verilen Milli Mücadele’de milletçe gösterdiğimiz azim ve kararlılık hala tazedir. O günlerde hangi ruh ve inançla bu zaferleri elde ettiysek, bugün de aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz. Millet olma bilinciyle istikbalimize ve istiklalimize sahip çıkıyoruz. Kökü mazide bir atiyi büyük şevkle inşa etmek için çabalıyoruz.

Bugün, sınırlarımızın içinde ve dışında yürüttüğümüz mücadele; bu tarihi duruşumuzdan asla taviz vermediğimizin ve vermeyeceğimizin en net göstergesidir. 15 Temmuz’daki şahlanışımız, sınır ötesi operasyonlarımız, üç tarafımızı çevreleyen denizlerde Mavi Vatan’ı koruma ve savunma kararlılığımız, bağımsız ve güçlü Türkiye’nin somut birer göstergesidir.

En büyük ilham kaynağı şanlı tarihimiz, en önemli motivasyonu ise aziz milletimizin desteği olan hükümetlerimiz; 18 yıldır bu ruh ve tarih şuuruyla ülkemizi geleceğe taşıyor. Ekonomik kalkınmadan eğitime, sosyal hizmetlerden diplomasiye, yerli üretimden çalışma hayatının iyileştirilmesine kadar, her alanda güçlü ve büyük Türkiye idealini hayata geçiriyoruz.

Milletimizin kazandığı her zafer, inşallah hakkın, adaletin, sulhun ve mazlumların zafer bayramı olacaktır.
İstiklal Harbimizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli İrade’yi temsilen muzaffer ordumuza “TBMM Ordusu” diye ismini veren Türkiye Büyük Millet Meclisimizin aziz mebuslarını, kahraman ordumuzda çarpışan tüm askerlerimizi, cephe gerisinde mermi taşıyan fedakâr kadınlarımızı, ninelerimizi, istiklalinden hiçbir zaman vazgeçmeyen ve bu uğurda seve seve şahadete yürüyen tüm ecdadımızı bu vesileyle bir kere daha rahmetle ve minnetle anıyorum.

Zehra Zümrüt SELÇUK
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı