26 Ağustos Malazgirt Zaferinin 947. Yıl Dönümü Kutlama Mesajı
Tarihi, adalet ve merhamet uğruna verdiği mücadele neticesinde elde ettiği şanlı zaferlerle dolu aziz milletimizin 26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin 947. yıl dönümünü kutluyorum.

Anadolu’nun kapılarını bizlere açan, milletimizin varlığına kastedenlere karşı kahramanca mücadele eden büyük komutan Sultan Alparslan’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

26 Ağustos 1071’de Sultan Alparslan ve silah arkadaşları üstün cesaret ve kahramanlıkları, ilim ve irfan geleneğiyle büyük bir medeniyetin temellerini atmıştır. Adalet ve merhametle devletini ihya ve inşa eden Sultan Alparslan bugün dahi tesirini hissettiğimiz yedi iklim, dört kıtada hüküm süren kardeşliğin meşalesini yakmıştır.

Siyasi ve askeri sonuçları itibariyle bu zafer Türk ve dünya tarihinde önemli değişimlere yol açmış, farklı dil, inanç ve kültürlerin, sevgi ve hoşgörüyle bir arada yaşadığı büyük bir medeniyetin inşa sürecini başlatmıştır.

Kılıç ve imanla elde ettiğimiz bu zafer adalet arayışı içinde olan her milleti merhametle kuşatmış, kardeşlik iklimini, barış ve huzuru tesis etmiştir. 

Malazgirt ümmetin umuduydu, yıkılmadı!

Çanakkale ve Anadolu ümmetin kalesiydi, düşmedi!

1071 Malazgirt ruhu milletimizin sarsılmaz inancı ve idealleriyle Cumhuriyetimizin kuruluşuna ilham kaynağı olmuştur. Türkiye, bin yıllık medeniyet birikimiyle 2071 hedeflerine yürüyüşünü sürdürmektedir.

Anadolu coğrafyasında kardeşliğimizi bozmaya, birlik ve beraberliğimizi yok etmeye yönelik her türlü saldırı ve tehdit gazi milletimizin azim ve kararlılığıyla bertaraf edilmiştir.

Malazgirt’ten, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşından aldığımız ilhamla 15 Temmuzda olduğu gibi her türlü terör tehdidine karşı aynı inancı ve şuuru yaşatarak mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Devlet ve millet olarak daha çok çalışarak, üreterek, kardeşliğimizi güçlendirerek, yardımlaşmayı teşvik ederek müreffeh bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.

Malazgirt Zaferi’nin 947. Yıldönümünü idrak ettiğimiz bu anlamlı günde Sultan Alparslan ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, aziz milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

 

Zehra Zümrüt SELÇUK

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı