2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Mesajı
Dünyada ve ülkemizde her geçen gün hızla artan otizm, doğuştan gelen, beynin ve sinir sisteminin yapı ve işleyişinden kaynaklanan gelişimsel bir farklılığı ifade ediyor.

Bugün ülkemizde 1 buçuk milyona yakın otizmli birey, bu durumdan etkilenen ise 5 buçuk milyon aile ferdi bulunuyor. 

Otizmli bireyler, erken dönemde tıbbi teşhisi de kapsayacak şekilde kaliteli sağlık hizmeti alma ve erken çocukluk döneminden başlayarak her kademede yaşam boyu süren ve nitelikli bir özel eğitim hizmeti alma hakkına sahiptir.

Otizmi, bireylerin yaşamları önündeki bir engel olmaktan çıkarmak ve bu genetik farklılık ile hayatlarını kolaylaştıracak olanakları sağlamak devlet kurumları olarak bizlerin; farklılıklarını zenginliğimiz addederek onları sosyal hayata kazandırmak ise her bireyin insanlık görevidir.

Bu anlayışla bizler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak otizmli bireylere ve ailelerine çeşitli alanlardaki hizmetlerimizle destek oluyoruz.

Eğitimin otizmli çocuklarımız için hayat kurtarıcı öneminin bilinciyle otizmli çocuklarımıza özel eğitim imkânı, yatılı ve gündüzlü bakım hizmetleri, korumalı işyerleri uygulaması başta olmak üzere toplumumuzun otizm konusundaki hassasiyetini ve farkındalığını arttıracak birçok proje ve programı hayata geçiriyoruz.

Aile fertlerine gerekli eğitimleri vererek ve ilgili materyallerin oluşturulmasını sağlayarak, ailelerimizi bu süreçte yalnız bırakmıyoruz.

Otizmli bireylerimiz için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları,  belediyeler ve üniversitelerin katılımıyla uyguladığımız politikalarda otizmi bir sorun değil farklılık olarak görüyoruz.

Otizmle mücadelede erken tanının ve eğitimin tedavi sürecinde hayati öneme sahip olduğunu asla unutmamalıyız.

Erken teşhisle, doğru eğitimle adım adım çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişimlerine katkı sunmaya, hayat kalitelerini arttırmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle otizmli vatandaşlarımızın ve ailelerimizin 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü tebrik ediyor, Otizmin Farkındayız, Çözümde Bir Aradayız diyorum!

 

 

Zehra Zümrüt SELÇUK

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı