19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
1919’un 19 Mayıs’ında, aziz vatan beldelerinin işgal altında olduğu bir günde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarak Milli Mücadele ateşini yakışının 101. Yıl dönümünde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı coşku ve heyecanla kutluyorum.

Bugün bu topraklar üzerinde bağımsız ve güçlü Türkiye’nin başı dik vatandaşları olarak özgürce yaşamamızı, ay yıldızlı bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasını bundan 100 yıl önce kahraman ecdadımızın verdiği şanlı İstiklal Mücadelesine borçluyuz.  

19 Mayıs, 23 Nisan’da TBMM’nin açılmasına, Kuvva-i Milliye ruhunun milli ordu çatısı altında şahlanmasına, Sakarya’daki büyük hesaplaşmanın Kocatepe’de Büyük Taarruza ve Dumlupınar’da zafere kavuşmasına, İzmir’den İstanbul’a vatanın tahlisine ve 29 Ekim’de Cumhuriyet’in ilanına uzanan yolun işaret fişeğidir.

19 Mayıs bize, özgürlüğümüze, bağımsızlığımıza, egemenliğimize yönelen tehditlere karşı her daim diri, uyanık ve teyakkuzda olma noktasında her daim tazelenen bir genç tavrına bürünmeyi hatırlatır. İşte bu nedenle, 19 Mayıs’ın gençlere armağan edilmiş bir bayram olması manidardır.

Gençlerimizin geleceğin Türkiye’sini kuracaklarına inanıyor, gençlerimize güveniyoruz. Bu nedenle seçme ve seçilme yaşını düşürdük. Gençlerin siyasette ve ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmalarının yolunu açtık.

Bakanlık olarak her 4 yılda bir gerçekleştirdiğimiz Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması ile gençlerimizin sorunlarını tespit ediyor, bu sorunlara yönelik çözüm yolları arıyor, politikalar geliştiriyoruz.

Aile olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını gençlerimize aktardığımız Evlilik Öncesi Eğitim Programında 2013 yılından bugüne 1,3 milyon gencimize ulaştık. Çeyiz Hesabı uygulaması ile gençlerimizin yuva kurma yolunda birikim yapmalarını teşvik ediyoruz. Ebeveynlerin açtıkları bu hesapta biriken paralara devlet olarak biz de katkı yapıyoruz.

Aileleri zorluk yaşayan 130.850 çocuk ve gencimize ise sıcak yuvalarından ayrılmamaları için Sosyal ve Ekonomik Destek Programı ile sosyal koruma sağlıyoruz.

Şu anda 14.104 çocuk ve gencimizi ise bakım hizmetlerinden yararlandırıyoruz. Bugüne kadar bu gençlerimizden 51.294’ünün kamu kurumlarına memur olarak atamasını yaptık.

18 yaş altı tüm genç ve çocuklarımız, kurduğumuz Genel Sağlık Sigortası sistemi ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyor, ilaçlarını alabiliyorlar. Lise mezunu gençlerin 20 yaşına kadar, üniversite mezunu gençlerin 25 yaşına kadar 2 yıl daha genel sağlık sigortasından ücretsiz faydalanmalarını sağlıyoruz.

Gençlerimize yapılan her yatırımın ülkemizin geleceğine yapıldığının bilinciyle hareket ediyoruz. Genç istihdamını yükseltmek için çeşitli programlar yürütüyor, teşvikler veriyoruz. Üniversitelerde düzenlediğimiz kariyer günlerine binlerce öğrencimiz katılıyor. Üniversitelerde açtığımız İŞKUR irtibat büroları ve artı hizmet noktalarının sayısı 111’e ulaştı.

Prim ve vergilerin tamamını ödediğimiz “İlave İstihdam Teşvikimizden” yararlanma süresini gençlerimiz için 18 aya çıkardık. Ayrıca, 2020 yılı sonuna kadar gençlerin istihdam edilmesi durumunda SGK primi işveren payını 24 ila 54 ay arasında biz karşılıyoruz.

Staj yapan, mesleki eğitim gören çırak ve öğrencilere 210,40 ile 420,80 TL arasında ücret desteği sağlıyoruz. Teknopark, AR-GE merkezi veya sanayi kuruluşlarında uygulamalı eğitim alan fen ve mühendislik bilimleri son sınıf üniversite öğrencilerimize 736,39 TL ücret desteği veriyoruz. Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi kapsamında 7.492 kişiye eğitim verdik.

Gençlerimizin iş ve meslek sahibi olmaları için çalışıyoruz. Girişimci gençlere sigorta prim teşviki getirdik. İlk defa kendi işlerini kuran 18 ila 29 yaş aralığındaki gençlerin primlerini devlet olarak karşılıyoruz.

İşe İlk Adım Projesi ile, üniversite mezunu gençlerimizin işgücü piyasasına girişlerini önce işbaşı eğitim programları ile hemen akabinde ise 1,5 yıl süreyle ücret sübvansiyonu ile destekledik. Bu projeden yararlanan gençlerimizin sayısı 21.663’tür.

Bu yıl tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisine alan Kovid-19 salgını nedeniyle ne yazık ki 19 Mayıs’ı alanlarda, meydan ve stadyumlarda kutlayamıyoruz. Ama aramıza koyduğumuz fiziksel mesafe, milletçe yaşadığımız coşkuyu engelleyemez. Tıpkı 23 Nisan gecesi olduğu gibi 19 Mayıs’ı da evlerimizin balkon ve pencerelerine çıkarak, hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyarak kutlayalım.

Bu vesileyle Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta siz gençlerimiz olmak üzere aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

 

Zehra Zümrüt SELÇUK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı