15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Bundan dört yıl önce, milletimizin tarihinde bir dönüm noktası olan, şehit ve gazilerimizin cesaret ve fedakârlıklarıyla milli iradenin yeniden tecelli ettiği ve bu toprakların vatan kalmasının temin edildiği 15 Temmuz 2016 gecesi milletimiz yeni bir destan yazdı.

Sonsuza kadar hafızalardan silinmeyecek bu eşsiz zaferin sahibi kahraman şehitlerimize, ahirete irtihal eden gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, şehit yakını ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü tebrik ediyorum.

15 Temmuz’da, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ailelerimizle, yakınlarımızla helalleşerek, kadın, çocuk, genç yaşlı hep birlikte meydanlarda verdiğimiz bağımsızlık mücadelesiyle darbecilere, vesayet odaklarına karşı milli iradenin hâkimiyetini tescilledik.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün milletimizle bütünleşerek ekonomide, siyasette, savunma sanayiinde yerli ve milli bir duruş sergileyerek sadece milletimizin değil mazlum coğrafyaların da umudu haline geldi. “Biz bize yeteriz” sloganıyla, vefa duygusuyla sosyal dayanışmayı güçlendirdik, şehit yakını ve gazilerimize sahip çıktık.

Ecdadımız Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında nasıl tarih yazdıysa 15 Temmuz’da da aziz şehitlerimiz, gazilerimiz ve değerli ailelerimiz aynı ruh ve inançla tarih yazdı. Çünkü onlar vatan söz konusu olduğunda, maddi hiçbir karşılık beklemeden, istiklal ve istikbalimiz için canlarından, eşlerinden, çocuklarından vazgeçtiler.

Bizler de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin hatıralarını yaşatmaya, değerli ailelerine hizmet etmeye devam edeceğiz. Türkiye’yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için birlikte daha çok çalışacağız. Gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras şehit ve gazilerimizin bizlere emanet ettiği hür, bağımsız ve güçlü bir Türkiye olacaktır.

Kovid-19 salgınıyla etkin ve başarılı bir mücadele yürütüldü. Sosyal Koruma Kalkanı çerçevesinde toplumumuzun tüm kesimlerine sağladığımız desteklerin toplam tutarı 25 milyar TL’yi aştı. Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği uygulamalarıyla hem çalışanlarımızın işlerini koruduk hem de işyerlerinin kapanmamasını temin ettik. Koronavirüsten en fazla etkilenen ihtiyaç sahibi 6 milyondan fazla haneye 1000’er TL nakdi destek sağladık. Türkiye başarıyla uyguladığı Sosyal Koruma Kalkanı ile örnek ülke olarak gösteriliyor. Elbette tüm bunlar sosyal güvenliğin, sosyal yardım ve hizmetlerin yaygınlaştırıldığı, milli iradenin egemen olduğu bağımsız güçlü bir Türkiye ile gerçekleştirildi.

Gazi milletimiz 15 Temmuz darbe girişimine boyun eğmeyerek, demokrasimize, milli iradeye sahip çıkarak bağımsızlığımızın teminatı olduğunu göstermiş, müreffeh Türkiye’nin önündeki engelleri kaldırmıştır.

15 Temmuz demokrasi zaferini tarihe altın harflerle yazdıran şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Gününü tekrar tebrik ediyorum.

 

Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı