14 Mart Tıp Bayramı Mesajı
Hayatlarını insanlık hizmetlerine adayan, halkın sağlığını korumak, hastaları tedavi etmek için fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.
Doktorlarımız, hemşirelerimiz, ilk yardım görevlilerimiz ve diğer tüm sağlık çalışanlarımız, gece gündüz görev yapıyor, insanlara şifa dağıtıyor, her gün hayat kurtarıyorlar. Özverili çalışmalarından ötürü kendilerine şükranlarımı sunuyorum.
Deprem, sel gibi doğal afetlerde, terör saldırılarında ve tüm dünyanın Covid-19 salgını ile mücadele ettiği şu günlerde, her türlü olumsuz şartlarda görev başından ayrılmayan sağlık çalışanlarımızın varlığı, öngördüğümüz ve öngöremediğimiz her türlü tehlike karşısında hepimize güven veriyor.
Biz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak herkesin sağlıklı yaşama ve sağlık hizmetlerine erişmesini sağlayacak bir sosyal güvenlik sistemini sağlama sorumluluğu içinde çalışıyoruz.
Ülkemizde ortalama yaşam beklentisi 2000’de 69,8 yıl seviyesinden bugün 78 yıla yükseldi. Bebek ölümleri canlı doğan 1000 bebek için 2000 yılında 38’den 2018’de 10’a indi. Anne ölümleri her 100 bin doğum için 2002’de 39 seviyesinden 2018’de 16’ya düştü. 2002’de %70 olan sağlık sigortası kapsamındaki vatandaşlarımızın oranı bugün %99,5’e çıktı. Ülkemizde son 20 yılda sağlık alanında kaydedilen bütün bu ilerlemelerde ekonomiden sağlığa, sosyal güvenlikten sosyal hizmet ve yardımlara kadar yürütülen politikalardaki başarının etkisi büyük. Ancak bu başarıda esas pay sahibi, halka hizmet bilinciyle görevlerini yürüten sağlık çalışanlarımızdır.
Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir Türkiye yolunda en büyük güvencemiz olan sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı kutlu olsun.