Mehmet Karabay

Bakan Yardımcısı

Mehmet Karabay, 1963 yılında Denizli-Kale’de doğdu. Lise öğrenimini Tavas’ta tamamladı. 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansının ardından, Proje Yönetimi alanında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) doktora derecesini aldı.

Çalışma hayatına 1986 yılında Gazi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak başladı. Uluslararası Projelerde Politik Risk konulu yaptığı doktora çalışması nedeniyle, 1992-1997 yıllarında Başbakan Baş Müşavirliği’nde görevlendirildi. Bu görevi sırasında, yurtdışında yapılan çok sayıda Karma Ekonomik Komisyon toplantılarında Başbakan Baş Müşaviri temsilcisi olarak ülkemiz heyetlerinde yer aldı.

Bir süre özel sektörde bulundu. 2004-2008 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB)  Daire Başkanı olarak çalıştı. Bu görevi sırasında Birleşmiş Milletler/AEK, IRU ve GS1 gibi uluslararası resmi platformlarda ülkemiz adına aktif rol üstlendi.  

2008 yılında kamu görevine geri döndü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Daire Başkanlığı yaptı. Bu görevdeyken 2009 Mahalli İdareler Seçiminde memleketi Denizli-Tavas’ta aday oldu ve Belediye Başkanı seçildi.  2009-2014 yılları arası bu dönemde Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Üyesi olarak da görev yaptı. Bir dönem hizmet süresini tamamladıktan sonra yeniden aday olmadı ve Ankara’ya döndü. 

Temmuz 2014’de Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü olarak atandı. Ocak 2017’de ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi.

16 Ağustos 2017 tarihi itibariyle, Bakan Yardımcılığına atandı.

Evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.