"O gece Hollanda'nın insanlık dışı uygulaması, diplomasi tarihinde utanç gecesiydi"

Denizli Sanayici Tüccar İşadamları Platformu tarafından Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen "İş Dünyası İstişare Toplantısı"nda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye’nin büyümesi için sistem değişiminin gerekliliğine dikkati çekti.

Bakan Kaya, geçen hafta Almanya ve Hollanda'daki Türklerle bir araya geldiğini ancak Rotterdam kentindeki Türk konsolosluğuna 30 metre kala polisler tarafından alıkonulduklarını anımsattı.

Buna rağmen dik durduklarını dile getiren Bakan Kaya, "O gece Hollanda'nın insanlık dışı uygulaması, diplomasi tarihinde utanç gecesiydi. Daha önce görülmemiş şekilde bizi sınır dışı etmek istediler. konsolosu ve maslahatgüzarı gözaltına aldılar. Kadın bakan olarak bu muameleyi kınadığımı ifade ettim. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden 3 gün sonra Avrupa’nın göbeğinde bize bunu niçin yaptılar diye düşünüyorum" diye konuştu.

Bakan Kaya, bütün bu yaşadıklarından sonra Türkiye'nin 16 Nisan'ın önemini daha çok idrak etmesi gereken günlerden geçtiğini anladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Haksız ve insanlık dışı muameleye en hızlı cevabı vereceğiz. İstikrarın kalıcı olması için 16 Nisan'da en güzel cevabı vereceğiz. Türkiye’nin daha da güçlenmesini istemiyorlar. 15 Temmuz sonrası Avrupa’dan çok geç özürler geldi, darbe nasıl başarılı olmadı diye uzun süre düşündüler. Bugün Birleşmiş Milletler’den geldim, tüm dünyanın önünde insanlık dışı muameleyi anlattım. Tüm dünyadan gelen kadın bakanlarla görüştük, yaşananlara inanamadılar, birçoğu yaşanan olayı kınadığını söyledi. Bu Türkiye’nin daha güçlenmesini istemeyen Hollanda’nın bize uyguladığı bir olaydı."

Programda bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini hatırlattı, o gece Meclis'te bütün milletvekilleriyle beraber, milletin kendilerine verdiği emaneti, canları pahasına koruyacaklarına dair yemin ettiklerini belirtti.

Bakan Zeybekci, o gece Türk milletinin darbeden de öte olan işgal girişimi karşısında destan yazdığını anlatarak, 15 Temmuz'u takip eden ilk iş günü Türk bankacılık sisteminin aksamadan çalıştığını, ekonomide çarkların döndüğünü ifade etti.

Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Bakan Zeybekci, "Eğer bunun 10’da biri başka ülkede olsa toparlayamazdı. Hele hele 15 Temmuz gibi bir hadise, Almanya, İngiltere, Fransa ya da başka bir ülkede olsa inanın ekonomileri yerle bir olurdu. Bankaları belki 6 ay, bir sene kapılarını açmazlardı. Türkiye bu dinamizmiyle başka bir ülke. Terör saldırısı olduğunda Brüksel’in bütün sokaklarında ağır silahlı askerler ve araçlar vardı. Paris daha ağır travmalar geçirdi. 15 Temmuz'dan sonra bu millet demokrasiye el koydu. Bu millet ülkesinin geleceğine doğrudan el koydu" diye konuştu.

Bakan Zeybekci, darbe girişiminin ardından özellikle Avrupa'da Türkiye aleyhinde algı operasyonlarının arttığına dikkati çekerek, bu algı operasyonlarının son dönemde Türk bakanlara uygulanan hukuksuz eylemlerle açıkça ortaya konulduğunu aktardı.

Türkiye ile Avrupa Birliği'nin (AB) ikili ilişkilerde kritik bir dönem yaşadığına işaret eden Bakan Zeybekci, Türkiye ile AB arasındaki dış ticaret hacminin 160 milyar dolara yükseldiğini, Türkiye'nin ihracatının yüzde 49'unun AB pazarına yapıldığını ve Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye girişinin yüzde 75'inin Avrupa'dan olduğunu aktardı.

Bakan Zeybekci, bu açıdan AB ile yapılan Gümrük Birliğinin güncellenmesi konusunun büyük önem taşıdığına işaret ederek, "Sonuçta iki taraf da kazanıyor, Türkiye tek başına Avrupa Birliği’nin büyümesini artırıyor, ticaretini artırıyor. Her iki tarafın da birbirine önemli katkısı var. Çalışmayı 2018’in başı gibi bitireceğiz. Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz karşılıklı menfaatlerimizin en üst düzeyde buluşmasıyla ilgili. El pençe divan durmadık. Karşılıklı menfaatimiz var onlar da kazanacak, biz de kazanacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin darbelerle, muhtıralarla, demokrasiye doğrudan ya da dolaylı müdahaleler nedeniyle ilerleyemediğini, yerinde saydığını dile getiren Bakan Zeybekci, bunun mevcut anayasal sistemden kaynakladığına işaret etti.


Sonraki Sayfa: ''Vatandaşlarımızın sesini sürekli duyuyordum. 7 saat boyunca o vatandaşlarımızın sesi bana güç verdi''

Önceki Sayfa : ''Bir kadın bakanı nasıl tehdit olarak görüyorlarsa, ellerindeki resimlerle konvoyumdaki araçlara bakarak, beni aramışlar''