''Kadının aklından, hünerinden, zekasından mahrum kalan bir toplum, hiçbir alanda mesafe alamaz''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından Kandilli'deki Cemile Sultan Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

 

Güçlenerek büyüyen ve kendi sorunlarına çözüm üreten bir Türkiye'nin, herkesin ortak gururu olduğunu ifade eden Bakan Kaya, genci, yaşlısı, kadını ve erkeğiyle mutlu ve müreffeh bir Türkiye'nin herkesin ortak hedefi olduğunu vurguladı. 

 

Bakan Kaya, 15 yıldır her gün bir adım ileriye taşınan hizmetlerin temel taşının kadın olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Milletimizin huzur ve mutluluğu için attığımız her adımda kadınlarımız var. Kadının aklından, hünerinden, zekasından mahrum kalan bir toplum, hiçbir alanda mesafe alamaz. Kadını, fıtratının dışında yorumlayan hiçbir toplum varlığını koruyamaz. Kadının bütün sosyal alanlarda güçlü bir şekilde var olması için aldığımız tedbirlerin amacı da budur. Birçok alan ve başlıkta çok sayıda proje, uygulama ve desteği hayata geçirdik. Sosyal ekonomik destekle, şartlı eğitim desteği ile ülke genelinde tamamladığımız yurt projelerimizle, kız çocuklarımızın uğrayacağı her türlü mahrumiyetin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Çocukların, ekonomik sebeplerle eğitimden kopmaması için doğrudan annelere yaptığımız yardımlardan, 2 milyonun üzerinde aile yararlanıyor. Bu sayede, 2003 yılında yüzde 45 olan kız çocuklarımızın orta öğretimde net okullaşma oranını yüzde 80'in üzerine çıkardık. 2005 yılında yüzde 23,3 olan kadınların iş gücüne katılma oranını, bugün yüzde 33'ler seviyesine çıkardık. 2023 yılında, kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 41'e çıkarılmasını ve kayıt dışı çalışma oranının yüzde 30'a düşürülmesini hedefliyoruz.”

 

Kadının aile ve iş uyumunu güçlendirmek için yaptıkları hizmetleri anlatan Bakan Kaya, 2002'den itibaren kadınların siyasi temsilinde gösterdikleri özel gayretle kadın milletvekili sayısını önemli ölçüde arttırdıklarını vurguladı. 1 Kasım seçiminde 81 kadın milletvekili ile kadınların temsil oranının yüzde 14,73 düzeyine yükseldiğini aktaran Bakan Kaya, bu oranın çok daha fazla yükselmesi ve yüzde 50'lere çıkması gerektiğini söyledi. 

 

Sorunlarının üstesinden gelerek istikrarla büyüyen Türkiye'nin 15 Temmuz'da karşılaştığı büyük saldırı ve işgal girişiminin, ülkenin durumunu yeniden gözden geçirmeyi zorunlu hale getirdiğini anlatan Bakan Kaya, "Kurduğumuz güven ve istikrar ortamını bozmak isteyen güçlere karşı her türlü tedbiri almak zorundayız. Aldığımız mesafeleri kaybetmemek ve koyduğumuz hedeflere ulaşmak için her türlü yönetim zafiyetini ortadan kaldırmak durumundayız" diye konuştu.

 

Hollanda’nın skandal tavrına da değinen Bakan Kaya, o gece Hollanda'nın bir utanç gecesi yaşadığını ve yaşattığını, tüm özgürlükleri ayaklar altına aldığını ifade etti. 

 

Programın sonunda Bakan Kaya'ya , İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu tarafından hediye takdim edildi. 


Sonraki Sayfa: ''Bu Millet, 15 Temmuz'da Nene Hatunların, Seyit Onbaşıların torunları olduğunu bir kez daha herkese gösterdi''

Önceki Sayfa : Bakan Kaya'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı