''15 Temmuz’da Halkın gücü, tankın gücünü yendi. İmanın gücü, alçaklığın gücünü yendi''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz Şehit yakınları ve Gaziler için düzenlenen etkinliğe katıldı.

 

Konuşmasına, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılında şehitleri rahmetle anarak başlayan Bakan Kaya, "Çanakkale'de atalarımız, dedelerimiz; 102 yıl önce imanın, imkana nasıl galip geldiğini gösterdi" dedi.

 

Bakan Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine değinerek, şöyle devam etti:

 

"15 Temmuz hain işgal girişiminde sizlerin yakınları şehit düştü ama bize bir vatan bıraktılar. Şehitlerimiz, gazilerimiz olmasaydı biz belki de bugün, bu ülke, böyle birlik ve beraberlik içinde olamayacaktı. Kurşunların, tankların, uçakların üzerine yürüdüler, canlarını verdiler ama bize bu ülkede onur, şeref ve haysiyetle nasıl yaşanır onu gösterdiler. Allah şahittir, bizim için, FETÖ'nün alçak işgal girişimini püskürtmek için şehit olan kardeşlerimizin, 1071'de Anadolu'yu kanlarıyla yurt yapan atalarımızdan hiçbir farkı yoktur. 1915'te Çanakkale'de bütün emperyalist güçlere 'dur' diyenler ne ise bu alçak girişime 'dur' diyen kardeşlerimiz de o değerdedir. 15 Temmuz bir işgal girişiminin adıydı. Yabancı odaklarla hareket eden hainlerin tanklarına, toplarına, tüfeklerine karşı çakısı bile olmayan ama yüreklerinde dağ gibi imanı olan, tamamen sivil, göğsündeki iman ve vatan sevgisi olanların mücadelesiydi. Halkın gücü, tankın gücünü yendi. İmanın gücü, alçaklığın gücünü yendi.”

 

Bakan Kaya, bakanlık olarak her zaman şehit ve gazi yakınlarının yanlarında olduklarını söyledi. 

 

-“Türkiye'nin büyümesinden, ilerlemesinden, gelişmesinden korkuyorlar"

 

Bakan Kaya, daha sonra Bayrampaşa Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Çanakkale'den 15 Temmuz'a Bir Diriliş Destanı" programına katıldı.

 

Burada bir konuşma yapan Bakan Kaya, Avrupa'nın demokrasiden hızla uzaklaştığını belirterek, "7 saat boyunca araçta tutulduk ve hiçbir insani ihtiyacımızı karşılamamıza dahi izin vermediler. Bu kadar insanlık dışı bir muameleyi bir kadına, bir bakana yaptılar. Sonra bize parmak sallayarak kadın haklarından, demokrasiden dem vuruyorlar" diye konuştu.

 

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanının başörtüsü kararını da eleştiren Bakan Kaya, "Başörtülü çalışanların çalışmasını işverenler yasaklayabilecek. Sürekli demokrasiden bahseden Batı, bugün Müslüman kadını, başörtüsüyle yani inancıyla kariyeri arasında tercih yapmaya zorluyor. Biz 28 Şubat'ta başörtüsü zulmüyle karşılaştık. O zaman bu zulmü yaşayan kardeşlerimiz gidip Avusturya'da okudu. Şimdi öyle trajikomik bir durum ki bu yasağı ilk uygulayan ülke Avusturya. Maalesef Avrupa'da hızla ırkçılık, İslamofobi, demokratik değerlerden uzaklaşma görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Program, Bakan Kaya'nın konuşmasının ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 

Sonraki Sayfa: Bakan Kaya'nın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Münasebetiyle Yayımladığı Mesajı

Önceki Sayfa : Bakan Kaya'nın 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Mesajı