Bakanımız Kaya'nın, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 82. Yılı Kutlama Mesajı

Kadına seçme ve seçilme hakkı, 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kabul edildi. Türk Kadınının hayatın her alanında olduğu gibi siyasi alanda da bulunmasının 82. yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz.

Kadınların, seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, milletimiz adına demokratikleşme yolunda atılmış en önemli adımlardan biridir. Bugün kadınlar, elde ettikleri demokratik haklar neticesinde siyasi, ekonomik ve kültürel hayatın içinde başarılı çalışmalara imza atmaktadır.

Seçme ve seçilme hakkı, kadının toplum hayatına katılmasının yollarını açması bakımından bir çıkış noktası olduğu gibi demokrasinin ve kalkınmanın da ölçüsü olmuştur. Aynı zamanda aile ve toplumun temeli olan kadın; evde, işyerinde, siyasette, ekonomide, karar alma mekanizmalarında etkin rol üstlenmeyi sürdürecektir. Ülkemizde son yıllarda uygulanan politikalarla, kadının sosyal statüsünün yükseltilmesine yönelik güçlü adımlar atılmıştır. Siyasi ve hukuki alanda atılan bu adımlar kuşkusuz kadınlarımızı cesaretlendirmiş, müreffeh Türkiye’nin inşasında biz kadınlara güç vermiştir.

Türk Kadını 2002 yılından itibaren hayatın her alanında olduğu gibi siyasi temsilde de büyük bir başarı elde etmiş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük teşvikleriyle kadın milletvekili sayısı önemli ölçüde artmıştır.   

2002 genel seçimlerinde 24 kadın vekil TBMM’ye girerken bu sayı 1 Kasım 2015 seçimlerinde 81’e yükselmiştir. Oransal olarak da % 4,4’ten % 14,7’lere gelinmiştir.

Kadınlarımız, demokrasinin ve milli iradenin teminatı olduklarını hain darbe girişiminin gerçekleştirildiği 15 Temmuz gecesi kahramanlık destanı yazarak tüm dünyaya göstermiştir. Türk kadınının, 82 yıldır devam eden seçme ve seçilme hakkını en güzel şekilde değerlendirerek, ülkemizin önce 2023 sonra da 2071 hedeflerine ulaşmasında büyük rol oynayacağına olan inancım tamdır.

Bu duygularla 82 yıllık siyasi kazanımın mimari Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadınlarımız adına şükranlarımızı sunuyorum.


Sonraki Sayfa: Bakan Kaya’nın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Önceki Sayfa : Bakan Kaya'nın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü Münasebetiyle Yayımladığı Mesajı