Bakan Kaya’nın Dünya Yetimler Günü Mesajı

Dünyamız çok zor, çok karmaşık zamanlar yaşıyor. Küreselleşme, demokrasi, insan hakları, çağdaşlık gibi büyük ve iddialı kavramlar dillerden düşmese de yerküremizin birçok yerinden mazlum, mağdur ve mahrum insanların çığlıkları yükseliyor.

 

Bu küreselleşme çağında, çok şey küreselleşiyor ama ne yazık ki adalet küreselleşemiyor.

 

Hakkaniyet ve hukuk küreselleşemiyor. Barış ve huzur küreselleşemiyor. Bunların yerine savaşlar küreselleşiyor. Silahlar küreselleşiyor.

 

Maalesef, bu acı tablonun en büyük kurbanı masum çocuklar oluyor. Suriye'de yıllardır devam eden savaştan kaçan ve ülkemize sığınan milyonlar bunun en son ve acı örneği.

 

Okul çağındaki 1 milyondan fazla çocuk ülkemizde. 200 binden fazla çocuk ülkemizde dünyaya geldi. Dağılmış ailelerin getirdiği problemler, göç ve yoksulluğun pençesinde çocuklar.

 

Bu bilinçle, Suriyeli çocuklara ülkemizin bütün imkanlarını sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. 

 

Merhamet ve paylaşmanın unutulduğu, bencillik ve hırsın insanı esir aldığı modern dünyada da manzara iç açıcı değil. Ailelerini çeşitli nedenlerle kaybetmiş çocuklar, ilgiden ve sevgiden yoksun bir şekilde büyüyorlar.

 

İİT tarafından ilan edilen İslam Alemi Yetimler Günü, günümüzde büyüyen ve hassas bir mesele haline gelen yetimlerin durumu hakkında ortak bilinci artırma bakımından anlamlı bir adım.

 

Yetim bir Peygamberin ümmeti, bir merhamet medeniyetinin çocuklarıyız. Biliyoruz; her yerde ve her gün başı okşanacak çocuklar var. 

 

Dünyanın neresinde olursa olsun yetim olan çocuklar bütün insanlığa, özellikle de Müslümanlara emanet edilmişlerdir. 

 

Ülkemizde, özellikle Bakanlığımız tarafından çocuklarımız için yürütülen çalışmaların ruhunu oluşturan inanç da budur. Milletimizin her bir evladı birbirinden değerli. Hiçbiri yalnız kalmasın, hiçbiri mahsun olmasın diye gece gündüz çalışıyoruz.

 

Bakanlık olarak yetimlerimize sunduğumuz hizmetlerde aileyi odak alıyoruz. Aileleri yanında kalma imkanı bulamayan çocukların, akrabaları ya da başka bir aile yanında kalmalarına öncelik veriyoruz. Koruyucu Aile ve evlat edindirme çalışmalarıyla, çocuklarımızın kendilerini seven, koruyan bir aileye sahip olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Hiçbir şekilde bir aile ortamında kalamayan çocuklarımızın bakımını ise, Çocuk Evleri ve Çocuk Evleri Sitelerinde, sıcak bir aile ortamına en yakın şekilde yapıyoruz. 

 

İslam Alemi Yetimler Günü, yetimlerle ilgili hem ülkemizde hem de dünyada bir hassasiyet ve farkındalık oluşturmak için verilen değerli bir çaba. Bu çabayı önemsiyor ve yürekten destekliyorum.

 

Türkiye, İslam Zirvesi, İslam Kadından Sorumlu Bakanlar Konferansı Dönem Başkanı ve 2019'da devralacağı İslam Aile Bakanları Konferansı Dönem Başkanı olarak, öksüz ve yetimler konusunda İslam dünyasında farkındalığı artırmak, bakım, koruma eğitim ve yetiştirme alanında kapasitesini ve tecrübesini kardeş İslam ülkeleriyle paylaşmaya hazırdır. 

 

Özellikle, Koruyucu Aile ve Çocuk Evleri gibi alanlarda sahip olduğumuz tecrübeyi diğer İslam ülkeleriyle paylaşmaya hazırız. 

 

İslam Alemi Yetimler Günü'nün, çocuklar için daha güvenli ve mutlu bir dünya oluşturmak için vesile olmasını diliyor, bütün çocukların gözlerinden öpüyorum.

 

Sonraki Sayfa: Bakanımız Kaya’nın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Önceki Sayfa : Bakanımız Kaya’nın 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Mesajı