Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Gaziler Günü Mesajı

Yüce dinimiz İslam, şehitliği, Peygamberlere komşu olmakla taçlandırıyor. Anadolu’yu bizlere yurt kılan, bin yıllık muhteşem bir maziyi bizlere miras bırakan ecdadımız, bunu yüzyıllar boyu süren gazalarla başarmıştır. Gazilik, şehitlerimizle birlikte inancımızda kutsal kabul edilen iki makamdan biridir. Bu inanç ve bin yıldır yüreğimizde atan vatan sevgimiz, bugün bu toprakları bize armağan eden tüm şehit ve gazilerimize karşı minnet dolu olmamızın da sebebidir.

Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklâl Harbi’nde inandığı değerler uğruna gazaya çıkan şehit ve gazilerimiz, bu coğrafyayı tüm dünyaya vatan olarak ilan etmiştir. Her karış toprağı aziz şehitlerimizin kanı, kahraman gazilerimizin büyük fedakârlıklarıyla anlam kazanmış Anadolu coğrafyası, sonsuza kadar vatan toprağı olarak kalacaktır.

Vatan sevgisi, milletimizin imanının güçlü bir yansımasıdır. Vatan olmadan bir milletin inandığı, uğruna şehitler verdiği değerleriyle var olması mümkün değildir. Bir toprak parçasına ‘vatan’ demek, o vatan için bedel ödemekle mümkündür. Bizim için bedel ödeyen tüm şehit ve gazilerimize şükran duyuyoruz.

Milletimiz, 15 Temmuz Gecesi işgalci teröristlerin hain darbe girişimine karşı güçlü ve sarsılmaz iradesiyle dur demiştir. Canı pahasına, şehit ya da gazi olma sevdasıyla tüm şehirlerimizde onurlu bir duruş ortaya koymuş, vatanını savunmuştur. Şanlı Türk bayrağımızın özgürce dalgalanması için meydanlara inen, korkusuzca ‘vatanımı yine savunurum’ diyen tüm gazilerimiz, önce Allah’a sonra bizlere emanettir.

Hürriyetinden taviz vermeyen ecdadımızın bizlere emanetidir. Bu kutsal emaneti canımız pahasına korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz.  

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal" rütbesi ve "Gazi” unvanı verilişinin yıl dönümünü ve tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, tüm gazilerimizi en içten minnet ve şükranlarımla selamlıyorum. 


Sonraki Sayfa: Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya'nın Kurban Bayramı mesajı

Önceki Sayfa : Bakan Kaya’nın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı